| XxT3rIbL3xX a întrebat:

Salut, se poate instala Windows 10 direct din calculator (acum se downloadeaza de pe net) dacă am un linux? Și dacă da, cum fac asta? E prima data și habar nu am cum trec de la linux la Windows

Răspuns Câştigător
| hacktek a răspuns:

Nu se poate instala direct.
Va trebui să ai ISO-ul (imaginea DVD-ului cu Windows) descărcat pe un calculator cu Windows, apoi să foloseşti aplicaţia Rufus ( http://rufus.ie/ ) cu care să faci din ISO un USB-stick bootabil.
Cu acest stick vei reuşi să bootezi, să formatezi şi să instalezi Windows pe calculatorul tău.
... Dacă nu găseşti alt calculator cu Windows, poti instala Windows pe o maşină virtuală făcută cu Oracle VM Virtual Box spre exemplu.
Apoi faci paşii de mai sus pe maşina virtuală.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Faci stick bootabil, bootezi de pe el și mai departe e simplu

| Balalau95 a răspuns:

Sigur
1. pui windows in virtual box, pe care poti sa il pui direct de pe iso, dupa care faci stick-ul bootabil cu rufus
2. scrii iso pe un dvd... daca poti (acum are ceva mai mult de 4.4G)
3. gasesti un prieten cu windows