| EmanuelEmy7 a întrebat:

Stergerea unui registru neimportant, afecteaza sistemul de operare?

5 răspunsuri:
| LinxCont a răspuns:

Nu il afecteaza cu nimic daca nu e important. Exemplu - locul unde se afla un fisier neimportant, o setare de la un program - daca sunt sterse, evident ca nu afecteaza cu nimic sistemul de operare.

| EmanuelEmy7 explică (pentru LinxCont):

Mai exact se numea : Last Used Username reg_sz.

| EmanuelEmy7 explică:

El mi-a zis inainte sa-l sterg, ca daca esti sigur pentru ca poate cauza sistemului, din cauza asta am intrebat!

| LinxCont a răspuns (pentru EmanuelEmy7):

O solutie e sa instalezi acelasi windows intr-o masina virtuala in Oracle virtual box, cauti in regedit acea intrare, o stergi, dai restart la masina virtuala si vezi daca creaza probleme.
Alta solutie - se instaleaza in dual boot pe alta partitie acelasi tip de windows si se face testul. Daca ceva nu e ok, se intra pe celalalt windows.

Sau se poate cauta pe google daca stergerea acelei chei are efecte negative.

Am cautat ceva asemanator intr-un W7, am gasit [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Authentication\LogonUI]"LastLoggedOnUser"=".\\ion" unde ion era numele utilizatorului, am redenumit cheia in LastLoggedOnUserTest ceea ce echivaleaza cu stergerea cheii, am dat restart si nu s-a intamplat nimic deosebit. Dupa restart a aparut din nou cheia pe care am redenumit-o.

| EmanuelEmy7 explică (pentru LinxCont):

Nu ma complic, vad ca nu mai apare, deci ma doare la basca, merci oricum pentru idei! big grin