| Iunix a întrebat:

un virus afectează calculatorul sau doar sistemul de operare ( windows )?

4 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Windows-ul. Adica ar putea teoretic sa afecteze si calculatorul, dar nu direct(gen erau virusi care minau cu pc-ul, iar asta utiliza gpu-ul. Iar in timp, ca oricare alta componenta, se defecteaza.

| dannyel86 a răspuns:

Exista virusi care afecteaza sistemul de operare (cei mai multi), dar exista si virusi care sa defecteze componente (tin mai mult de fizica, banuiesc). Existau informatii cum ca un virus ar putea sa-ti distruga fizic un hard disk. Nu l-am testat, deci nu pot confirma, dar asemenea infectii actioneaza spre sisteme la care exista interes (banci, institutii, nu la utilizatori casnici). Precum spuneam, virusii pentru sisteme de operare sau aplicatii sunt cei mai raspanditi.

| Vanqu1sh a răspuns:

Ambele, desi in ambele cazuri se bazeaza pe software. Cele care distrug si componente ( HDD, Procesor etc ) sunt rar intalnite si acei virusi ajung la tine doar pe "interes". In schimb la categoria soft ii poti aduna de peste tot happy. Bafta!

| TheCosmin02 a răspuns:

Winwosul in general dar sunt uni care iti in carca hardul in asa fel in cat poate sa ia foc

instaleaza-ti acum bidifender si daca il instalezi poti sa stergi si cel mai al naibi virus happy