| Darr1u5 a întrebat:

Stie cineva cum as putea modifica rezolutia display-ului unui laptop, daca nu este activ campul de alegere a rezolutiei (din meniul screen resolution >-- resolution)? Este setat pe 1024x768 si nu se poate schimba.

9 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Driverele video le-ai instalat?

| Darr1u5 explică (pentru K0sti):

Nu am instalat nici un driver. Credeam ca windows 8 le are pe toate. Si care sunt acele drivere si cum verific daca sunt instalate sau nu, iar daca nu le am instalate de unde as putea sa le descarc si sa le instalez?

| K0sti a răspuns (pentru Darr1u5):

Alta data sa nu mai crezi! De la producator, unde stau driverle? Ala de ti-a facut laptopul!

| Darr1u5 explică (pentru K0sti):

Acela e laptopul firmei unde lucrez. Nu stiu cine a instalat windowsul, dar eu cand am ajuns in fata laptopului nici macar nu era gata procesul de instalare. Pe laptopul meu personal l-a instalat un prieten si nu stiu sa fi instalat drivere separate (dar tot ce e posibil sa nu fi fost eu atent), dar pe cel personal pot schimba rezolutia cum vreau eu, pe cel de la servici nu ma lasa. O sa verific ce placa video am si ce driver as putea instala. Mersi!

| K0sti a răspuns (pentru Darr1u5):

Pentru ca mai mult ca sigur nu ai driverele instalate! Sau nu ai drepturi, fiind calculator de servici, s-ar putea sa nu ai anumite drepturi!

| Darr1u5 explică (pentru K0sti):

Am descarcat si instalat Intel(R) Chipset Device Software, apoi a trebuit sa fac un update la windows si si-a revenit la normal (nu exista nici butonul Sleep in meniul Start, ci numai Shut Down si Restart). Mersi de ajutor! happy

| K0sti a răspuns (pentru Darr1u5):

Nu ne intereseaza Intel(R) Chipset Device! Aici discutam de driverele video, care sunt altele, alea sunt drivere pentru chipset!

| Darr1u5 explică (pentru K0sti):

Eu ala l-am instalat si vad ca merge. Uite o adresa unde scrie despre chipsetwinking https://landpc.wordpress.com/tag/ce-este-un-chipset/

| K0sti a răspuns (pentru Darr1u5):

Nu am nevoie sa citesc! Eu ti-am spus ce ai de facut! Din cate vad, tu nici ce placa video ai nu stii, asa ca ce sa mai discutam...deja pierdem timpul!