| Algo098 a răspuns:

Ar trebui sa mearga. Amplificatorul e model 1989 scrie pe site. Ma intreb daca nu s-au devalorizat unele componente in timp.

5 răspunsuri:
| Dece5 a răspuns:

Atata timp cat boxele au putere mai mare decat amplificatorul si impedanta nu e mai mica decat minimul specificat in caracteristicile amplificatorului, totul e OK, amplificatorul trebuie sa reziste la maxim fara sa se arda, iar boxele nu trebuie sa se strice. Cat despre volum si calitatea sunetului, asta tine si de boxe si de amplificator. Vor fi in total 4 x 30W.

Amplificatorul trebuie sa fie OK, fiind de la Sony. Boxele nu sunt cu 3 cai joase, medii, inalte. Sunt doar cu 2 cai, joase-medii plus medii-inalte. Caracteristicile afisate la boxe sunt fanteziste, dar sper sa se auda bine. Cred ca vor rezista la 30W/boxa. Difuzoarele de bas sunt mici. Difuzorul de inalte e piezo, deci calitatea sunetului e mai scazuta. Sper sa fie ok.

| Sebi200a explică (pentru Dece5):

Am înțeles, amplificatorul meu ATE 30 w pe un canal și o boxa are 300 W RMS echivalent 600 W e posibil la 4 boxe sa se ardă?

| Dece5 a răspuns (pentru Sebi200a):

N-ar trebui sa se arda. E facut sa mearga in continuu la putere maxima, e Sony, boxele au impedanta de 8 ohmi, nu de patru, deci nu forteaza la maxim amplificatorul si in conditiile astea cred ca va merge bine.

| Sebi200a explică (pentru Dece5):

Mulțumesc

| Dece5 a răspuns (pentru Sebi200a):

Cu placere happy