| mihai428 a întrebat:

Salut tpu.Am 2 hard-diskuri 300 de gb fiecare.Intrebarea mea este daca pot sa le pun pe amandoua si daca tot la aceiasi viteza functioneaza. Multumesc

Răspuns Câştigător
| octav005 a răspuns:

Nu te lua dupa nukeyly! Vorbeste prostii. Cred ca a tras ceva pe nas!
Cat despre problema ta, raspunsul este: da. Poti sa pui doua HDD-uri daca ai cel putin doua sloturi (asa se numesc nu mufe cum zice individul de mai sus) SATA. Ele vor functiona astfel (desi banuiesc ca ambele au aceeasi vitea. Era bine daca spuneai denumirea lor dar cred ca au 7200 rpm) astfel: daca unul are viteza mai mare si il pui primul, va functiona mai repede sistemul de operare. Pe cel de al doilea va merge mai greu la copiere. Daca instalezi softuri pe al doilea ele vor merge un pic mai greu si vor trage si sistemul de operare inapoi. Oricum, nu prea mare diferenta. Totusi, eu cred ca sunt ambele la fel dupa caracteristici (300 Gb).

4 răspunsuri:
| nukeyly a răspuns:

Daca ai mufe NECESARE pe placa de baza le poti pune, viteza va fi aceiasi dar sistemul va merge o idee mai repede,
daca vrei viteza alege sa le pui in raid, aici tipuri si explicatii
https://en.wikipedia.org/wiki/Standard_RAID_levels
1. si daca mergi pe raid intre ssd-uri atunci ai aripi(esti zoro)
2. dar daca vrei(BATMAN) + aripi + red bull mai poti pune o placa pe pci expres (ex: Memorie Intel Optane, 16GB, M.2, 20nm PRET 300+ RON, ofera utilizatorilor viteze de incarcare a programelor impresionante) si care mai da un plus de aroma la viteza
ex:
Memorie Intel Optane, 16GB, M.2, 20nm
https://www.emag.ro/......D1LHFDBBM/

| mihai428 explică (pentru octav005):

Multumesc. Am 4 sloturi sata pe placa de baza. Cele doua HDD-uri au 7200 rpm

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru mihai428):

Multumesc si eu! Succes!

| octav005 a răspuns:

Da, pai sigur ca va merge. doar pe unul o sa ai windowsul.
si daca sunt de accelasi miodel si firma. va avea acceasi viteza.