| RobertoBMW a întrebat:

am auzit că la o carcasă pentru pc ATX sau mini ATX se potrivește orice placa de baza,este adevărat? Adică dacă iau o carcasă să ziceam Middle Tower ATX,nu voi avea probleme cu montatul pieselor, nu?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Pe o carcasă middle tower merge o placă de bază atx și chiar mini atx.
Carcasele mai mari sunt făcute pentru plăcile de bază care suportă 2 plăci video sau cel puțin una singură dar care este mai mare decât o placă video obișnuită (adicai ieftina de 400 lei). Sau să poți avea loc în ea pentru mai multe ventilatoare; sau pentru un cooler din acela mai mare; sau poate pentru un sistem de răcire cu lichid.
Deci merge fără probleme ce vrei tu să iei.

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Destul de gresit, sau mai bine spus, inexact.

Exista placi de baza:
XL-ATX (343 × 262 mm) (345 × 262 mm) (345 × 264 mm) (in functie de producator)
Extended-ATX (E-ATX) (305 × 330 mm)

ATX (305 × 244 mm)
microATX (244 × 244 mm)
mini-TX (170 × 170 mm)

Ultimele 3 sunt cele mai raspandite, dar daca nu esti atent cand cumperi, te poti trezi inclusiv cu alta dimensiune.

In afara de cele 5 de mai sus, exista multe alte variante, unele standardizate dar iesite din uz (uneori de ani buni)
altele folosite de unii producatori doar, insa nestandardizate.

https://en.wikipedia.org/wiki/ATX#Variants

Carcasele sunt oferite de asemenea in mai multe variante constructive.

### FullTower (BigTower) - (suporta uneori oricare dintre cele 5 tipuri de placi de baza de mai sus, insa in particular, te uiti in descrierea carcasei si afli ca suporta doar ultimele 3, alteori suporta si XL-ATX sau E-ATX)

### MidiTower- suporta in general placi de baza ATX, microATX si mini-ITX

### MiniTower - suporta placi de baza microATX si mini-ITX

### carcase ITX - suporta doar mini-ITX

### mai exista carcase de forma cubica, (sau aproximativ) - in functie de marime, suporta doar mini-ITX, alteori si microATX

### carcase pentru HTPC (Home Theater PC) - la fel ca cele cubice

Citeste descrierea carcasei de pe site-ul producatorului, pentru a afla ce marime suporta.
(Descrierile de pe site-urile vanzatorilor, adesea lipsesc, sunt incomplete, iar uneori pot fi gresite).

Tot niste caracteristici importante ale carcaselor, legate de dimensiuni, sunt urmatoarele:
+++ce lungime maxima de placa video accepta carcasa (daca doresti desigur sa adaugi o placa video dedicata)
+++ce inaltime maxima poate avea coolerul pe aer pe care il poti instala aftermarket (daca doresti cooler pe aer, altul decat cel cu care POSIBIL vine procesorul (exista si procesoare ce nu includ cooler in pachet)).