| Cronos126 a întrebat:

Am curatat calculatorul, am dat sursa jos si aud un sunet si vad ca acolo erau doua fire negre desfacute care scria pe ele P2 si P3, unu l-am pus l-a loc dar la altul nu stiu unde ii locatia ( https://streamable.com/xv55h ), acum cand aprind calculatorul observ ca ventilatorul de la placa video, de la procesor si sursa merg, doar cele de la carcasa nu merg. Cel mai probabil e ca firul ala nu e bagat ( se vede pe video). Daca stie cineva unde se baga sa-mi spuna!

DAU FUNDA!

2 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

P3 este un conector molex ( de la sursa presupun ). Sursele vin cu mai multi conectori molex decat este nevoie, nu exte neaparat o problema ca este liber.

Ventilatoarele de pe carcasa au 2 tipuri de conectori :
- Conector de cooler, cu 3 sau 4 pini, acestea se "infig" pe placa de baza ( locatia depinde de placa de baza )
- Conector molex.

Desigur, exista adaptoare molex - cablu pentru cooler daca nu sunt suficiente sloturi pentru cooler pe placa de baza.

| Cronos126 explică (pentru PainTech):

Ventilatoarele pe care le am eu sunt legate intre ele (vezi in video), doar ca nu stiu unde se leaga pe placa de baza. Si in afara de legatura aia pe care o au intre ele nu mai au alte fire, inainte sa-mi bag nasu in pc mergeau asa, legate intre ele. Acm nu mai merg.