| GroparuVesel a întrebat:

Urgent! Am nevoie de ajutor! Am curatat unitatea si am scos cooler-ul de la procesor,am bagat putin o pensula in sursa(prin spatiul dintre fire),iar acum scoate un sunet tare si ciudat, ca un harait.Ce am facut? Cum sa il repar? Ajutor!

Răspuns Câştigător
| xXAn0nymXx a răspuns:

Sall,nu te speria asa face el dupa un timp de max 1 luna nu va mai face asa, deci te impacientezi degeabawinking

| GroparuVesel explică (pentru xXAn0nymXx):

Inca ceva.Inainte scotea un sunet de beep cand il porneam sau dadeam restart.Acum se aude un barait, dupa aia incepe sa baraie putin si apoi merge normal si silentios.

| GroparuVesel explică (pentru xXAn0nymXx):

Mersi mult.Acum am repornit pc-ul si se aude normal.Ai funda.

8 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

O curătare cum trebuie de praf a calculatorului se face integral și până la curat, inclusiv sursa de alimentare se desface și se suflă cu aer comrimat, ajutat de o pensulă moale la palele ventialtorului(ce se curăța de la bază spre exterior cu atenție) ce trebuie desfăcut de pe sursă și apoi se unge verntilaroul, de unde îți vine și sunetul acela.Recomand să desfaci sursa, să o cureți până la curat și să ungi ventilatorul cu un pic de ulei de mecanisme fine(temporar până îți faci rost de vaselină special destinată pentru așa ceva(eu folosesc un ulei mai puțin vâscos asta pentru a evita uscarea acestuia din cauza căldurii) și apoi să reasamblezi sursa.ventialatorul se unge defăcând cu atenție și grijă abțipildul de pe el și se pipetează un strop dooi de lubrefiant după care se relipește abțipildul sau se pune pe lângă el un pic de bandă de izolatasta ca să îlk țînă lipit și lubrefiantul să nu se scurgă/umple de praf sau usuce prea repede.Succes

| GroparuVesel explică (pentru DeyCj):

Nu am desfacut niciodata sursa si nu vreau sa incep de azi.I don't want to see

| DeyCj a răspuns (pentru GroparuVesel):

Atunci recomand un service.La noi curătare hardware-ului îi 50.La tine s-ar putea să fie mai ieftin ținând cont c ă e vorba doar de sursa de alimentare.Succes

| GroparuVesel explică (pentru DeyCj):

Cred.Curatarea completa a unitatii este 30 de lei.Deci pentru o sursa mai mult de 10 nu cred ca ia.

| Maomau a răspuns:

Ce scoate acel sunet?
Coolerul sau unitatea?

| GroparuVesel explică (pentru Maomau):

Cred ca e cooler-ul.Am pornit unitatea fara capac si am vazut ca merge cum trebuie, deci e posibil sa fie sursa.