| sorinAP a întrebat:

Am doar 2 sloturi de ram pe placa de baza si aveam 1 placa de 2 gb si 1 de 1 gb si asa aveam 3 gb. Un coleg de la scoala mi-a dat o placuta de 2gb ram ddr2 cat am eu si am incercat sa o pun dar pc se aprindea dar monitorul nu. Dupa cand am pus la loc placa de 1 gb mi s-a deschis. Oare e stricat ram-ul?

Răspuns Câştigător
| Pool77 a răspuns:

Ramul e defect.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibilitatea este 50% sa fie defect ram-ul si 50% sa nu se potriveasca cu placa de baza, sa nu fie suportat.

| Adrian926a a răspuns:

Daca e alta marca, e posibil sa nu se potriveasca, daca nu e acelasi ddr la fel nu va merge

| AndreiBagaCutatuInTine a răspuns:

Baga monitor in priza

| Pool77 a răspuns:

In placa ta de baza, ce ram se potriveste?
DDR2/3/4?
Daca nu se potriveste calculatorul nu porneste ca nu cumva sa se arda ceva.

| sorinAP explică (pentru Pool77):

Am ddr2 placa de baza si ramul e tot ddr2

| sorinAP explică (pentru AndreiBagaCutatuInTine):

Ba boule n-auzi ca atunci când il bag la loc pe ala de 1gb merge