| Ovimax a întrebat:

Buna TPU
sunteti ultima mea sansa.
am o mare problema cu placa de baza BIOSTAR MCP6PB M2+ Ver. 6.0...(suporta max 4 Gb RAM)
initial avea o placuta ram de 1 Gb ELIXIR (nu stiu modelul exact)
si am incercat sa mai pun inca o placuta de 2 Gb TRANSCEND JM800QLU-2G dupa ce am deschis unitatea, monitorul nu se aprindea si nici macar nu a scos bipul ala care il face la inceput
dupa ce am scos placuta TRANSCEND mergea fara probleme
am incercat sa pun placuta TRANSCEND singura dar aceiasi problema...am facut update si la bios. fara rezultate...
va rog mult sa ma ajutati ca nu mai am nici o idee... sad

Răspuns Câştigător
| pkpdionut a răspuns:

Problema asta am avut-o si eu si nu ai ce sa faci... Pur si simplu nu e compatibila chiar daca e ddr2-800

4 răspunsuri:
| Ovimax explică (pentru Lynnfield):

Nu cred ca ma ajuta... "This is not a full listing but a memory guide used for testing." dar mersi oricum.

| xBro a răspuns:

Deci, daca tu ai de exemplu un procesor de AM2 sau AM2+ iti trebuie ddr2 daca ai AM3 sau AM3+ iti trebuie ddr3 si tot asa, problema ta este ca daca nu stii ce procesor ai ce socket are, decare ddr accepta nu te baga peste el ca se poate arde placa de baza, daca tu ai bagat ddr2 si iti trebuie ddr1 deci clar... ca nu o sa-ti mearga, sper ca te-am ajutat, BAFTA!

| Ovimax explică (pentru xBro):

E AM2+. ramul pe care il are este ddr2..http://www.biostar.com.tw/app/en/mb/introduction.php?S_ID=387#memory

ma gandeam ca poate trebuie sa setez cv din BIOS. tu ce spui?