| GoodLuck15 a întrebat:

Am mai pus odata intrebarea asta dar o repun deoarece vreau sa stiu exact asta.
Este necesar sa curat o placa video prafuita daca aceasta are o temperatura de 60 de grade in jocuri? Adica stiu ca se poate strica din cauza temperaturii mari dar daca este prafuita si temperatura e ok atunci exista vreun risc?

6 răspunsuri:
| Mandeliu a răspuns:

Ideal ar fi sa o cureti de fiecare data cand ai ocazia, dar nu, nu exista absolut nici un risc. Exista oameni care au o placa de 3 ani si nu au curatat-o vreodata si inca merge ((am vazut))

Sa stii ca temperatura de 60 de grade in full load e chiar foarte bine. Poti sa stai linistit sa te jociwinking

Baftawinking

| LuckADY a răspuns:

Cu cat placa are mai mult praf, cu atat temperatura acesteia va creste, iti sugerez sa duci PC-ul la un service, deoarece sunt mari sanse ca tu fiind neexperimentat cu componentele unui calculator sa faci o boacana. Daca este prafuita dar temperatura e ok, nici atunci nu e prea bine ( depinde de cat de mult praf vorbesti) cu cat ai mai mult praf la placa, cu atat acesta va rezista mai putin de-alungul timpului.

Răspuns utilizator avertizat
| peperonies a răspuns:

Clar da. 60 de grade? faci gratar pe ea? chit ca la placile video noi nici nu pornesc ventilatoarele pana la 63-65.

| GoodLuck15 explică (pentru peperonies):

In full load nu in idle...
Si nu nu porneste decat un singur ventilator e o placa gtx 770

| GoodLuck15 explică (pentru LuckADY):

Cum adica cu cat are mai mult praf cu atat va rezista mai putin?