| anonim_4396 a întrebat:

Am un aparat foto Nikon D50 si vreau sa ii cumpar un obiectiv, ma lovesc de un lucru. Nu stiu daca se potriveste la aparatul meu. E logic ca nu am sa pun obiective de Canon pe Nikon... asa ca vine intrebarea pe scurt.

Orice obiectiv de la Nikon se potriveste pe orice aparat foto de la Nikon?

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Din 1959 toate aparatele Nikon folosesc Nikon F-mount. Toate lentilele Nikon se potrivesc pe toate aparatele Nikon, cu exceptia a ceea ce a fost produs inainte de 1959.