| Badea_Valentyn_1998 a întrebat:

am o intrebare dar sa fie explicat calumea ca, chiar vreau sa incerc, o banda led rgb de 12v o leg la un usb merge?

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu are cum, la USB ai doar 5 V.

| Badea_Valentyn_1998 explică (pentru mihai69):

Stiu ca are 5v dar ma refer face lumina?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ai o solutie aici: http://bit.ly/2PfahYe O banda care functioneaza la 12 volti nu se va aprinde la 5 volti.

| mihai69 a răspuns (pentru Badea_Valentyn_1998):

Chiar dacă face (ceea ce mă tare îndoiesc), ar fi extrem de slabă.
Trebuie să te gândești că LED-urile sunt de fapt aprinse de un cisrcuit integrat, nu se alimentează direct din sursă (indiferent de ce tensiune ar fi ea). Iar integratele au prostul obicei că dacă nu sunt alimentate cu o tensiune relativ fixă pur și simplu nu funcționează.

| Badea_Valentyn_1998 explică (pentru Salontanul):

Mersi dar am comandat deja de pe aliexpress