| Florian_Florian_1998 a întrebat:

am o intrebare, google si internetul in general, pe ce limbaj de programare se bazeaza?

1 răspuns:
| ziftode a răspuns:

LUL, misto intrebarea, o sa iti dau raspunsul pe care stiu ca e corect, sper sa iti satisfaca curiozitatea

software-ul (inclusiv sistemele de operare, Windows, MacOS, Linux, iOS, Android, etc.) in general e scris in versiuni evoluate ale C-ului
web-ul este scris in html si automatizari ale html-ului (php cel mai des)
99% din aplicatiile de Android sunt scrise in Java, Android-ul in sine e un Linux, adica din nou C
aplicatiile iOS si MacOS sunt scrise in ObjectiveC care e tot un C, puternic evoluat

astea sunt pe "marea majoritate", evident exista o tona de alte limbaje care sunt folosite mai mult sau mai putin, dar nu la fel de "peste tot", exista chiar un sistem de operare scris direct in limbaj masina pentru PC-uri numit MenuetOS:
http://menuetos.net/