| Stargoz a întrebat:

Am o intrebare si va rog sa ma ajutati. Windows-ul meu e pe 32 de biti si as vrea sa il fac sa fie pe 64. Am verificat si am vazut ca suporta 64 dar cum il pun. Am incercat sa iau media creation tool de la ei de pe site si cu programul asta am descărcat o imagine iso (pe care am pus-o pe 64 de biti ) dar cand deschid fisierele din imagine(aici nu stiu cum sa zic decat am dat click dreapta pe imagine si am apăsat mount) imi arata acolo setup. Când il deschid imi spune: "This app can't run on your pc". Si nu stiu ce sa ii fac. Atunci când in timp ce fac imaginea iso in loc de 64 pun 32 merge. Eu nu inteleg poate cineva sa imi explice cum sta treaba si cum sa imi dau upgrade de la 32 la 64?

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

Nu poti face upgrade de la 32 la 64bit, si exact asta incerci tu sa faci din cauza asta primesti eroarea respectiva.

Faci un stick bootabil cu windows 10 si il bootezi din BIOS si instalezi windowsul pe 64bit.

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Nu exista alta cale, ti-a raspuns colegul deja.
In acest caz trebuie instalat de la 0.

| mihai69 a răspuns:

Nu trebuie să "montezi" imaginea ISO, ci s-o scrii pe un disc și să butezi de pe el. Așa va merge.

| Sofer a răspuns:

Descarca o imagine iso cu un Windows pe 64bit și faci un stick bootabil.

| ReignForest a răspuns:

Din câte știu trebuie să descarci windows din nou versiunea pe care o ai. Când intri în setup apare 64, 32 și ambele(pe windows 10)