| RecKinul a întrebat:

Am o nelămurire în legatura cu motorul electric al flexului (polizir unghiular). Doresc să stiu ce tip de motor este: asincron dau sincron. Am citit că motoarele asincrone monofazate au o înfăşurare de excitaţie la care se cupleaza un condesator pentru pornire. La motorul flexului cum se realizează câmpul magnetic rotitor care porneşte flexul?

1 răspuns:
| halogen001 a răspuns:

La polizor e un motor la care rotorul alimentat prin perii(carbuni), merge si in curent continuu si in curent alternativ.