| RecKinul a întrebat:

Cine se pricepe la motoarele asincrone monofazate să identifice care este înfăşurarea de pornire sau de lucru? Există o diferenţa majoră intre ele dacă le măsor cu ohmetru ( dif de ohmi)? E vorba de un motor care folosea condesator de pornire. Pot incerca pornirea lui şi fara condesator? Dacă aplic din pentru o secundă curent pe înfăşurarea care nu trebuie pot arde motorul? Doresc să fac probe de pornire, are doar 3 conexiuni.

1 răspuns:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Sunt suficiente cateva secunde ca sa-l arzi. Exista o mica diferenta intre rezistentele celor doua infasurari.
infasurarea cu rezistivitate mai mare e cea ajutatoare, de pornire.

Poate fi util si :
http://www.emil.matei.ro/motor1.php