| CyBeRnEtiCk a întrebat:

am o problema cu pc-ul.
De cand am reinstalat windows-ul (windows 7 ultimate 32 bit) nu imi mai apar toti cei 2GB de ram cand dau la proprietati pe my computer.
Imi apare 2.00 GB (1.80 usable) cineva mi-a spus ca ii aloca in placa video dar e dedicata, stiu ca doar in cea integrata aloca.
Pana sa il reinstalez imi aparea normal 2.00 GB acum nu stiu ce are, ceva solutii, sa bag windows pe 64 bit? chiar nu stiu ce ar putea fi. PS: placa video dedicata este Asus Radeon R7 250 1gb gddr5 uitati si un print la my comp si placa video. Multumesc astept raspunsuri, Dau cea mai mare FUNDA!
http://postimg.org/image/7uj8803bp/

13 răspunsuri:
| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns:

Nu ai 2 in cap ai 1, 8 aia sunt corecti

| CyBeRnEtiCk explică (pentru Năstasă_Iulian_1993):

Da, dar inainte sa reinstalez windows imi aparea doar 2. 00GB fara 1.80 usable mai astept raspuns

| Jipa95 a răspuns:

Instaleaza driverul placii video dedicate si pe aia mergi! Iti arata 1.80 deoarece iti trage integrata din procesor memorie ram.

| CyBeRnEtiCk explică (pentru Jipa95):

Pai driverul placii video dedicate am instalat-o si cum fac sa scot cei 256bm ram din procesor?

| Jipa95 a răspuns (pentru CyBeRnEtiCk):

Conectezi cablul de la monitor in placa video dedicata respectiv r7 250. Odata ce ai facut asta integrata din procesor ar trebui sa se dezactiveze complet lasandu-ti 2gb ram.

PS. Dar de ce ai abia 2gb ram? Ai un sistem destul de bunicel la procesor si placa video. Cu inca vreo 4 gigi de ram ai putea rula mai toate lansarile in materie de gaming la diferite rezolutii si detalii.
Sau sistemul il folosesti strict multimedia si navigare?

| CyBeRnEtiCk explică (pentru Jipa95):

Sa inteleg ca trebuie sa sting pc scot calblul si il bag iar? apropo cablul meu de la monitor este HDMI are ceva? Sau trebuie neaparat sa bag pe vga adica mufa aceea albastra?

Eu il folosesc pentru jocuri Batllefield 3 il joc tot la ultra am zis ca nu are nimic daca are 2 gb de ram frecventa m-a interesat pe mine la fel si gta 4 si altele astept gta 5 nu stiu daca o sa meargawinking

| Jipa95 a răspuns (pentru CyBeRnEtiCk):

Nu conteaza ca ai cablu hdmi vga sau dvi. Sa fie conectate la placa video, nu in iesirea dupa placa de baza.

Nu stiu ce experienta de gaming ai tu cu 2gb ram, dar daca planuiesti sa joci GTA V fara min. 4gb ram nici nu se uita la tine.

| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns (pentru CyBeRnEtiCk):

Pentru ca tii arata ca numar intreg nu exista 2 gb intregi adica sa aiba 2000mb asa se spune 2 gb dar ei sunt de 1943 mb exp

| CyBeRnEtiCk explică (pentru Jipa95):

Ok cablul e conectat acum la placa video dedicata, deci il inchid, il deconectez, il conectez din nou, il pornesc si ma uit sa vad daca imi apar cei 2 gb de ram sau mai trebuie sa fac ceva prin bios?

Experienta de gaming... poate te ajuta asta sa iti dai seama nu stiu oricum ramii vad ca ma trag in jos oricum pe viitor poate il upgradez, cine stie poate evolueaza intr-un mig 21 lancer :)))

http://postimg.org/image/8604wa5h9/

| CyBeRnEtiCk explică (pentru Năstasă_Iulian_1993):

Cred ca e gresit pentru ca 2GB are 2048 MB nu 2000 si daca ar fi asa din 2048 mb ar lua cam 48 nu stiu daca ai vazut si la stick-uri mie mi-a luat 256 mb pe care in resource monitor imi arata ca system reserved deci sunt alocati undeva mai documenteaza-tewinking pana acum mi-au aparut 2GB de cand mi-am reinstalat win imi apare cu 1.80 usable nu stiu ce a patit, gandeste-te la toate pc scrie 2 gb doar la cei care aloca in placa video integrata sau care au mai mult de 3 gb ram si nu ii vede windows pentru asta iti trebuie windows pe 64 bitwinking

| Jipa95 a răspuns (pentru CyBeRnEtiCk):

Notele alea is jalnice. Te trage mult ramii in jos. Ca si idee, uite ce note am eu in experience index : http://postimg.org/image/4qpkdv0jd/ si am o placa video mai slabuta ca a ta respectiv r7 240 1gb ddr5, un procesor Intel e8400 si 4gb ram.

| CyBeRnEtiCk explică (pentru Jipa95):

Am bagat cablu tot degeaba sad ce sa mai fac?

| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns (pentru CyBeRnEtiCk):

O fi asa cum spui tu eu am 6 gb si imi arata 5, 89 windows 8.1 64 biti Asus f550l i7