| BereGratis a întrebat:

am o problema la windows 10 pro 32bit si aceea ar fi ca nu imi citeste toti ramii, am 8gb memorie si pot folosi doar 1.83 gb pe un laptop abia cumparat.

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Windows 32 de biti nu poate accesa fizic mai mult de 4gb. Deoarece poate accesa 2 la puterea 32 de bytes, ceea ce inseamna 4gb.

Poti sa ai si 16 gb, tot maxim 4 va putea accesa.

Memoria utilizata nu va fi insa de 4 gb, ci cam 3.6gb din alte considerente.

Asa ca cel mai sanatos este sa instalezi windows 10 pe 64 de biti.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

64 pe b trebuie pus

| BereGratis explică (pentru cristimihailov):

Si cum as putea sa-l fac sa vada 4gb, adica 3.6, fara sa schimb windows-ul?

| K0sti a răspuns (pentru BereGratis):

Nu poti!

| cristimihailov a răspuns (pentru BereGratis):

Verifica inca o data in task manager cata memorie fizica are. Acolo vei vedea.

Am impresia ca acei 1.86 gb sunt ori memoria libera ori memoria ocupata. Nu reprezinta memoria fizica adresabila.