| RaMBoO a întrebat:

Pe un laptop de 16bit merge Windows 8 de 32bit?

Dau funda

Răspuns Câştigător
| VyrusEleven a răspuns:

Biti nu se refera la culori in cazul asta, se refera la fracventa de emisie a curentului electric prin tranzistoare. deci in nici un caz. Sigurul Windows care teoretic s-a potrivi este Win 95, dar ai nevoie de o versiune modificata care sa poata suporta hardware-ul laptop-ului. Sper ca raspunsul meu sa fie folositor. Bafta

2 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Daca e atat de vechi incat sa aiba doar 16 biti cu siguranta nu.
trebuie totusi sa indeplineasca cerintele hardware minime. aici ma refer la procesor, memorie si spatiu pe HDD.

teoretic ar trebui sa mearga daca doar ecranul de 16 biti e problema. ricum windowsul are o setare prin care poti trece de la 32 la 16 sau 256 culori.

| nuarde a răspuns:

Normal că rulează și windows 8, dar, totuși, hai să fim serioși. Am pus și eu windows 7 ultimate 32 bit pe un laptop HP din 2001, faza e că mergea, dar se incălzea ca dracu, efectiv frigea, frigea așa de tare laptopul încăt iarna mă puteam încălzi cu el super marfă. Deci nici nu mai aveam nevoie de calorifer. Pur și simplu îl puneam sub plapumă, dădeam pe radio zu și zbang avam și căldură și muzică! laughing Deci, va funcționa, dar trebuie să te găndești și la faptul că-ți omori laptopul. Dacă nu ești gamer, pune măna și străngeți 300 de euro și cumpără un desktop, bagă pe el ubuntu 12.04 lts, și o să fii fericit și mulțumit. Open Suse este și mai bun, dar na, dacă vrei windows 8, mergi pe windows 8 atunci! Am încercat windows 8 dar, nu imi folosește la nimic. Ocupă prea mult spațiu și nu-mi trebuie comandă vocală, tastatură virtuală plus multe alte chestii. Ocupă 30 de giga cu programe inutile. Linux are 3 giga, maxim 10, dar are tot ce dorești tu în el. Na, sunt linuxuri care pot ajunge chiar și la 50 de giga, dar alea deja sunt pentru din ăștia programatori etc șamd!