| c0pil1n a întrebat:

Am observat un lucru cand ma joc league of legends.
Componente pc : Placa video nVidia GeForce 430 ddr3 de 1 gb
3.5 gb ram ddr 2
Sursa de 450w
Procesor Intel pentium d 925 de 3.00 ghz
Hdd de 160 gb
Monitor Acer AL1916W
Windows 7 64 bit. proaspat reinstalat ( am oprit update-urile din instalare, nu vreau sa isi dea aiurea)
Deci am observat ca atunci cand ma joc league of legends si setez rezolutia monitorului pe 1440x900 si pun pe low, medium high am momente in care am drop fps foarte des...
In schimb daca pun pe rezolutia 1024x nu stiu cat, se vede mai apropiat dar nu am nici un pic de lag, merge perfect pe orice rezolutie.
Ce problema are? Sa fie de la placa video sau de la monitor?
La specificatii monitorul zice ca rezolutia ii de 1440x900, acum nu stiu.

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Mai de grabă problema e de la procesorul calculatorului care nu e capabil să proceseze informațiile în timp real, la care se adaugă proveniența jocului și sistemul de operare neconform cu hardware-ul ce îl ai(la cei 3, 5 Gb un sistem pe 32 de biți ar fi cel mai bun.La 4 Gb sau mai mult de ram se discută de sisteme de operare pe 64 de biți).
Remediu
Folosește un sistem de operare pe 32 de biți, optimizează-l pentru hardware-ul ce îl ai, instalează și folosește driverii pentru placa video disponibili în automatic updates și de asemenea folosește jocuri legitime.Succes