| Angel977 a întrebat:

Buna! Am un laptop cu urmatoarea configuratie:
-Procesor Intel pentium gold 2.30 ghz
-8gb ram
-placa video Intel hd grapgics 610
-rezolutie 1366*768

As vrea sa iau un monitor FullHd.
Pe monitor pot sa am rezolutia monitorului sau tot rezolutia pe care o are laptoul acum?
Ar afecta semnificativ performanta laptopuljui daca adaug un monitor?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

"Pe monitor pot sa am rezolutia monitorului sau tot rezolutia pe care o are laptoul acum?
Ar afecta semnificativ performanta laptopului daca adaug un monitor?"

Poti alege rezolutia maxima a monitorului, adica 1920x1080,
dar pentru aceleasi conditii de joc (aceleasi setari de calitate), fps-urile vor scadea, pentru ca placa video e foarte slaba, ca orice integrata mai veche de la Intel.

Vei avea aceleasi fps-uri pe rezolutie FullHD cu noul monitor, doar daca joci jocuri foarte vechi, pe care le ai acum setate din joc la detalii High, si o sa le pui pe Low.

Intrebarea e:
ce jocuri joci, si cate fps-uri obtii in medie acum pe ecranul laptopului?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti regla separat rezolutia fiecarui ecran (laptop/monitor), pana la rezolutia maxim admisa de laptop, respectiv de cele doua ecrane.
Nu e sigur ca, imaginile se vor vedea la fel, trebuie sa alegi separat rezolutiile potrivite fiecaruia (mai ales la raportul de dimesiuni).

Daca televizorul tau are mufa de tip identic cu cel de la iesirea video a laptop-ului, atunci te poti conecta la el, cu un cablu fe racordare (HDMI sau VGA).

| Motisor a răspuns:

La laptopul tău din 2010, o să afecteze mult performanță monitorul respectiv. Monitorul o sa fie Full HD, dar decat sa dai bani pe monitor, mai bine caută pe OLX o rablă de laptop mai bună ca al tău.

| VoidEternal a răspuns (pentru Motisor):

Https://ark.intel.com/......eries.html

Pentium gold e mai nou decât crezi tu.

| Motisor a răspuns (pentru VoidEternal):

Da e mai nou, dar tu ți-ai lua monitor pentru un laptop cu pentium gold? Aici e problema

| VoidEternal a răspuns (pentru Motisor):

Nu cred. Adică da, pentru munca, dar nu pentru jocuri. Chiar daca nu e foarte vechi nu e totuși un laptop de gaming.

| Angel977 explică (pentru VoidEternal):

Nu ma intereseaza pentru jocuri. Vreau un monitor cu rezolutie mai mare si mai luminos pentru Youtube, filme.De jucat mai joc din cand in cand un world of tanks, atat.

| VoidEternal a răspuns (pentru Angel977):

Atunci poți lua liniștit un monitor.

| Generalgrevious031 a răspuns:

Nu, afecteaza cu nimic laptop-ul deci poti cumpara linistit un monitor full HD.