| Razvan_Duculescu_1996 a întrebat:

Am si eu o intrebare, defapt..am nevoie de ceva sfaturi!
Am un PC din 2009. AMD Athlon 64 3800+.
Placa de baza AMD690VMFMH.
2 placutde a cate 512mb Kingmax ddr2 667mhz. ( 256 mb din rami a luat placa video ATI Radeon x1200 )
As vrea sa fac ceva imbunatatiri. Am un buget de 500 de lei. As vrea un procesor nou,sa imi suporte aceasta placa de baza, si as mai vrea o placa video dedicata.
Tin sa specific ca am sursa cam slabuta de 220W dar nu stiu daca impiedica cu ceva. Am zis doar sa specific.
Deci, astept ceva pareri despre ce placa video si procesor in 500 de lei happy. MERSI Anticipat!

Răspuns Câştigător
| IulianP a răspuns:

Nu prea ai alternative la un procesor nou pentru placa ta de baza, deoarece este foarte veche; tot ceva din seria 64 XXXX+ ar trebui sa-ti cumperi, deoarece altceva nu suporta.
Eu iti recomand sa schimbi platforma, si sa treci pe skt. 1155.
Meri pe o MB decenta + CPU Intel G620 + 4GB DDR3: http://bit.ly/JoNQtD
Sa stii ca GPU-ul integrat in procesor se descurc decent in jocuri, pe rezolutii mici.
Iar in viitor ii mai adaugi o sursa si o placa video buna, si te alegi cu un sistem destul de bun.

2 răspunsuri:
| IulianP a răspuns:

Nu mai merita sa investesti in PC-ul ala.
Ai putea cumpara MB + CPU + RAM DDR3 in banii astia.
Ce HDD ai? SATA(mufa ingusta) sau IDE (mufa lata)

| Razvan_Duculescu_1996 explică (pentru IulianP):

Pai HDD-ul este SATA. Si am specificat ca as vrea procesor nou. Si o placa video. Rami imi cumpar chiar maine 2gb pe 800 mhz. dar procesorul e cam slabut si vreau placa video dedicata. De asta asteptam opinii.