| Alex_Hotos_2000 a întrebat:

Am si eu o intrebare legată de montarea unui amplificator auto.
La alimentare, sunt 3 canale si nu stiu care este minus...
Pe primul canal scrie: B+
Pe al doilea canal scrie: REM
Pe al treilea canal scrie: GND

VA ROG AJUTATI-MA

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

B+ este borna de plus, care trebuie sa vina direct de la baterie, fir gros, cu siguranta cat mai aproape de baterie.
REM este pentru semnalul de pornire, cand conectezi acolo un +, statia porneste. Poti face pornirea la buton, luand + de pe B+, cum fac eu la majoritatea, sau poti aduce firul albastru REMOTE/Antena de la player.
GND este borna de minus, pui un fir la fel de gros precum cel de la B+, si il prinzi sub un surub de al caroseriei, dupa ce indepartezi putin vopseaua in zona in care trebuie sa faca contact. Asta e valabil la majoritatea masinilor, care au minusul legat la caroserie. La Volvo, am inteles ca aveau + pe caroserie.