| SimpluAnonim a întrebat:

Am un amplificator Statie Auto COUGAR 2000W 4 Canale
Detalii : Amplificator Auto 2000W Cougar c600.4, 4/3/2 canale
Tehnologie realizare: MOSFET
Putere de varf: max 4x500W pe 4 ohm la un THD +/- 5%
Putere RMS:max 4x100W pe 4 ohm la un THD +/- 5%
Bridge 2x 250W pe 4 ohm la un THD +/- 5%
Tensiune de alimentare: 12-14V
Raspuns in frecventa: 10-40KHz +/- 3dB
Bass boost(Megabass): 0 la + 6dB
Sensibilitate la intrare: 230mV pana la 6V
S/N ratio: >97dB.

Vreau sa il pun pe o sursa de pc de 400w 12v 25 A...
Pe el o sa pun doar un BXC 2520 care este un difuzor de joase
Intrebarea mea este daca sursa de pc o sa tina cei 80w-100w?
ceea ce inseamna ca o sa folosesc doar un canal din cele 4.
Nu stiu cati amperi consuma amplificatoru!
Si daca nu rezista la 100w sursa pot pune 2 surse in paralel?
asta ar insemna vreo 50 amperi...

2 răspunsuri:
| rebelmonk a răspuns:

NU.2 surse in paralel nu ai cum sa pui deoarece ele sunt pe "C.C." curent continuu.Referitor la statie nu vad eu sa aiba alimentare de 12v deoarece la puterea care trebuie sa o dezvolte trebuie minim 24v c.c garantat. Daca o pereche de boxe de pc de 3w si 4ohmi au alimentare de 6v atunci fa un calculhappy

| rebelmonk a răspuns (pentru rebelmonk):

Scuza-ma nu citesem bine apoi am observat ca e statie autohappy dar si asa este o problema o sursa nu poate sa-ti dea tie amperajul dintr-o baterie de masina