| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o intrebare, mi-am luat acum o luna un laptop, cand l-am luat a fost totil ok ( la mana a dobua) dupa 2-3 zile, nu mai pornea, acolo dupa ce dispare starting windows, nu aparea please wait si welcome, era ecranul negru, l-am lasat asa si o ora, era blocat. Am incercat si fara incarcator bagat, fara nimic in usb. Tot nu a mers, bun, am bagat win pe 64, iar a mers, dupa 2
Zile iar s-a stricat laughing singur. Deci eram pe net, pe yt, l-am oprit ca trebuia sa plec, cand am venit. Iar :/ uneori porneste, alteori nu, se strica singur, se rezolva singur, virusi nu are, win nou instalat, acum 2 zile, am stat doar pe yt si m-am jucat. Am observat ca de cate ori bag ceva, jocuri de exemplu si vreau sa sterg, nu se sterg toate fisierele, se blocheaza tot acolo, doar ca acolo era din cauza programului, are toane cand are probleme singur, am ce aveam si inainte, porneste, il opresc si pornesc, se blocheaza. Acum vreau sa bag win 8.1, daca merge. Credeti ca rezolva problema sau ce are? Imi da batai de cap de cand l-am luat, nu mai stiu ce sa fac, daca-l duc la reparare, costa mult, nu? Nu stiu daca se rezolva schimbarea tipulii de win, din 7 in 8. Am 4 gb ram, procesor amd turion 2 tm sau cum se scrie acei "2" de 2.5 ghz, turbo 4, 8 ghz. Am vazut ca sunt 2 procesoare la fel, nu stiu daca asa si sunt. Placa video ati sau amd nu mai stiu, mobily radeon 5000 series 512 mb, nu stiu de la ce ar putea fi. Ma tot inebuneste, am facut teste cu speedfan, sa vad daca are probleme, nu a detectat nimic :/ nu mai inteleg. Funda celui care ma ajuta si sa functioneze, daca vreti mai multe detalii, cereti, am nevoie mare sa rezolv asta.

4 răspunsuri:
| Eddz a răspuns:

Salut,
Din cate imi dau seama,problema este la procesor, in sensul ca se supraincalzeste(cel mai probabil) deoarece posesorul anterior s-a jucat prin bios si i-a facut overclock. Acasa nu prea ai ce sa ii faci, iar daca zici ca ai schimbat deja windows-ul, asta elimina suspiciunile legate de el. Cel mai sigur e sa mergi la un service autorizat si sa ii explici cui este acolo problema cat mai clar, iar daca se poate il va repara. Daca e de la procesor si va necesita si o curatare+ schimbare de pasta termica ajunge undeva la 100-150 de lei, daca nu, cel mai probabil sub 100. Succes

| Staif a răspuns:

Daca l-ai cumparat de la o firma, mergi cu el inapoi (sa ai bonul). Daca nu il primesc (desi cred ca il vor primi), mergi la OPC.
Insa daca l-ai luat in particular... mergi la un service.

| xerxes1 a răspuns:

La mine s-au defectat doua Hdd in doua saptamani.
Simptomele erau aceleasi.
Pune un ssd ca nu mai este sensibil la socuri.

| BostanDaniel1974 a răspuns:

Incearca sal opresti scoatei toata sursa de curent si tine apasat butonul de pornire joaca-te la el cam un minut dupa aia pune-i cablu de curent si porneste-l daca face tot asa oprestel din nou si apasa tasta de pornire in acelasi timp cu tasta f2 o sa iti apara niste optiuni de repararea pciului incearca asa si spune-mi daca ai rezolvat ceva