| Razvan5334 a întrebat:

am si eu o intrebare, placa de sunet integrata de pe o placa de baza poate afecta calitatea sunetului redat de casti daca e de mai proasta calitate (nu ma intereseaza calitatea boxelor) sau se aude identic pe orice placa? Tin sa mentionez ca am niste casti Hyperx Cloud 2 7.1 si ma gandeam sa nu afecteze calitatea castilor o placa mai proasta. (placa de sunet suporta 7.1)

3 răspunsuri:
| Uvox a răspuns:

Sa intelegi ca semnalul analogic care iese din portul audio e rezultatul conversia din informatie digitală in semnal analogic care apoi este amplificat pentru casti/boxe.
Da, contează, fiecare producător alege componentele pe criterii calitate/preț si de aici apar diferente.

| sierra1 a răspuns:

O cască bună redă ce primește - primește semnal bun, redă bine - primește semnal distorsionat, aia redă și casca

| PainTech a răspuns:

Conteaza, dar placa de sunet integrata ar tebui sa fie suficienta daca doresti sa te uiti la un film la o calitate buna sau pentru gaming.

Pe scurt, daca nu faci ceva profesional ce necesita o precizie extrema ( sound design, DJ, compozitie muzicala, etc. ) acea placa integrata ar trebui sa fie suficient.