| AdyIndia a întrebat:

am si eu o intrebare, vreau sa achizitionez un pc de gaming de pe EMAG, unele monitoare au doar VGA iar undele doar HDMI, Intr-o unditate intra orice fel de cablu? Adica intra si hdmi si vga? Sau doar unu din ele, si ce m-ati sfatui sa aleg? PC-ul are placa video 1050 TI

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Din cate vad 1050 ti are doar HDMI. Recomand sa alegi HDMI deoarece acum toate calculatoarele, monitoarele, televizoarele si laptopurile folosesc HDMI.VGA mai are putin si moare cu totul dupa parerea mea fiind un tip de cablu vechi.

2 răspunsuri:
| Arseia a răspuns:

Placile noiu video nu mai au VGA de obicei au DVI hdmi si Display port,
Iar de ce cablu intra poti sa folosesti toate porturile si sa legi monitoare diferite.
Unele pc-uri vin si cu alte cabluri nu doar cel de alimentare vezi daca nu ai pe acolo.
Eu zic sa mergi pe HDMI pentru ca, cablul e ieftin si ai si transfer de audio, deci daca te legi la un tv sau un moniotor cu boxe vei avea si audio.
Display P. zic ca merita daca ai ceva monitor cu multi HZ, gen 144 hz rata de afisare.

| AdyIndia explică (pentru Arseia):

Porturile dela acest pc scrie doar HDMI si Display P, deci imi trebuieun monitor cu hdmi?