| Lucian_Virjan_1995 a întrebat:

Am si eu o problema, Calculatorul meu se tot opreste, singur. Nu intra in stand-by, pur si simplu se opreste. Am windows 7, procesor cumparata de curand (de pe okazii, la mana a doua). Problema sta in felul urmator. Prima data cand il pornesc, merge ceva timp (15-20 de minute), dupa care se opreste. Apoi, il pornesc, nici nu ajunge la imaginea cu strating windows, si se opreste. Treaba asta se intampla cam de vreo 10-15 ori (daca e o zi buna si norocoasa; alte dati face si mai rau, stau o ora sa il pot porni). Apoi, data urmatoare cand ajunge la desktop, trebuie sa pornesc un program (Orthos), care sa imi streseze procesorul si sa il foloseasca in proportie de 100%. Daca nu fac asta, se opreste din nou. Stie cumva cineva de ce?

6 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Nu stiu ce sa spun. posibil ca atunci cand ai schimbat procesorul si l-ai pus nu ai aplicat bine pasta termoconductoare si se supraincalzeste pentru ca nu se raceste cum trebuie si ca sa nu se arda, se inchide calculatorul.

| UzZy94 a răspuns:

Se incinge foarte tare, incearca sa-l cureti de praf si verifica daca ai pasta termoconductoare intre procesor si cooler si mai adaugai un ventilator in plus pe undeva prin carcasa.

| Lucian_Virjan_1995 explică (pentru al3xander):

OK, bun, poate ca este asa cum spui. Dar de ce atunci cand Orthos il streseaza (e folosit 100%), de ce nu se mai supraincalzeste?

| Lucian_Virjan_1995 explică (pentru UzZy94):

Bun, ok, dar te intreb si pe tine acelasi lucru ca si pe al3xander: de ce cand Orthos il foloseste 100% nu se mai incinge asa de tare?

| al3xander a răspuns (pentru Lucian_Virjan_1995):

Da ce procesor ai?

| Lucian_Virjan_1995 explică (pentru al3xander):

AMD Athlon 64 X2 4400+ (dual core, 2.3 GHz)