| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema cu PC-ul. Ieri am vrut sa scot putin CDROM-ul din el sa il curat putin de praf. Am dat din greseala peste el si s-au scos mufele alea din el. Nu stiu sa le pun inapoi... Le-am pus acolo cumva, porneste si cand vreau sa-mi instalez windows nu-mi apare nici o partitie la instalare. Va rog, daca stie cineva cum se pun alea sa-mi spuna cat mai detaliat. Nu stiu o iota ce-i pe acolo. Chiar am nevoie de PC acum. Cine imi raspunde bine si sa inteleg cum se pun alea, ca poate s-a mai scos ceva, ii acord funda cu tot respectul si ii multumesc din suflet.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mufele alea asa sunt facute ca nu poti gresi cum sa le pui. Nu stiu ce ce CD-ROM ai! Nu se mai folosesc de mult timp asa ceva. Se folosesc DVD-RW. Oricum, daca ai tip IDE sau SATA cablurile sunt facute cu o catare. Uite pentru IDE: http://hqlevel.ro/......calculator
Tot acolo, mai jos, gasesti explicatii si pentru SATA. Acuma, s-ar putea sa nu vezi HDD-ul din cauza ca lui i-ai desfacut cablurile. Vezi ca sunt mai multe perechi de cabluri (semnal si electric). Pune-i si lui un rand. Verifica daca stau bine la locul lor si apoi pornesti PC-ul. Altfel risti sa strici ceva pe acolo.

6 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Mufele alea? Care mufe, o poza ar fi de ajutor daca nu stii sa explici ce ai scos.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si noi trebuie sa ghicim ce model ai tu, ce mufe ai scos samd?
oricum, in principiu ai doua mufe care intra intr-un sigur mod, cat de greu e sa le pui la loc?

| Claudiu1905 a răspuns:

Cablurile alea sunt "stupid proof", ca altfel nimeni nu stie cum se pun, daca au intrat e bine. Baga un (flash memory) stick in USB si vezi daca apare, oricum ceva nu merge bine in PC, cablurile nu pot fi puse gresit nici cu patentul

| Claudiu1905 a răspuns:

Vezi cablul de date, cel subtire, daca nu cuma a iesit si de la placa de baza

| K0sti a răspuns:

Producatorul a facut mufele alea sa fie "anti-prost"...deci?

| octav005 a răspuns:

Nu ai cum sa gresesti. mufa de alimentare nu intra in cea de date si nici invers, au o anumita catare, nu o bagi invers sa nu fortezi si sa nu ii rupi vreun pin,
cand pornesti PC APASA pe delete si intri in setari de la pc si verifica la boot sa fie marcat primul pe CD-ROM s-au DVD-ROM ce ai tu, apoi a doua pe HDD, a treia pe removable disk. si a patra ce mai ai tu.