| GabrielGL a întrebat:

am TB spatiu de stocare multtt, cum pot pune la dispozitia internetului si sa poti castiga si ceva din ajutorul acesta? Va multumesc.

12 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Cati TB?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu poti! Contul este al tau. Ca sa poata intra si altcineva ar trebui sa-i dai adresa de e-mail si parola. Ori aia ar fi cea mai mare greseala.

| GabrielGL explică (pentru Salontanul):

Nu de imail ma refer ca, cu calculatorul si spatiul de gigabati ce lipesc la calculator sa ajut cu asta cu spatiu de care am tip servare

| mudokins78 a răspuns (pentru GabrielGL):

De fapt ce vrei cu adevarat?,.

| Bizon95 a răspuns:

15G per account prin cloud (nu numai ca merge de oriunde, dar nu se opreste niciodata, orice ar fi), SIGURANTA DATELOR GARANTATA, la google drive
poti sa bati asta?

PS siguranta datelor inseamna ca orice ar fi datele nu se pierd, adica, in afara de un backup extern, mai sunt si in redundanta, adica, de exemplu, raid 5 consta in 3 hdd-uri puse in paralel, care au capacitate de stocare doar a 2 hdd-uri, DAR daca unul dintre hdd-uri crapa, celelalte 2 ofera datele in continuare (fara nici o oprire), in siguranta (nu se pierde nimic) pana cand hdd-ul busit se inlocuieste (iarasi fara nici o oprire), si apoi raid-ul se reface
TU AI ASA CEVA? tongue

| Simpatic a răspuns (pentru Bizon95):

Pentru mine siguranta inseamna ca datele nu se pot sustrage, dar vezi tu ca deja ceva ce este accesibil unui cont deja poate fi sicompromis, daca utilizator care foloseste acel cont de ex. are malware in dispozitiv.
pentru mine sigure sunt doar acele stickuri usb grad militar care daca nu ai introdus parola corect fac scurt circuit si nu se mai poate vedea continutul happy
Internetul este ceva minunat in sine, dar din moment ce se bazeaza pe porturi si adrese nu poate fi foarte sigur, ca sa permiti cuiva accesul ...mai permiti si unora neinvitati exact ca o usa care care este deschisa, cand ai o usa securizata in schimb numai poate intra nimeni.
Daca ai cunostintele necesare te invit sa creem o serie de instructiuni (un fisier.bat sau.exe) prin care atunci cand il rulezi sa faca browserul mozilla sa fie mult mai sigur din punct de vedere al securitatii cat si telemetriei.
Instructiunile ti le dau eu, doar ca nu am si cunostintele prin care sa fau un set de comenzi cand fac acel executabil care sa modifice ce ma intereseaza in acest browser. Adica stiu sa le scriu manual in browser (about:config) dar nu si in alt mod.

| Bizon95 a răspuns (pentru Simpatic):

Siguranta e impotriva pierderii/distrugerii
SECURITATEA e impotriva furtului!
insa, sunt echivalente
dar si amandoua sunt NECESARE!

imi pare rau, nu stiu bine decat bash scripting (de Linux, administrare de sistem, mai putin aplicabil ca Unix in general)

insa, sunt curios, da-mi niste exemple de instructiuni, poate gasim pe net un batch gata facut

| Simpatic a răspuns (pentru Bizon95):

Ok nu sunt secrete, ele se gasesc pe net dar trebuiesc introduse manual in consola acestui browser, pe mine m-ar interesa un fisier care atunci cand am dat click pe el sa faca ce mi-ar lua in mod normal 15 minute sa zicem, in felul acesta pot sa-i atasez mult mai multe si timpul de configurare sa ramana acelasi 2-3 secunde.

un exemplu :

Turn on Do not Track
lockPref("privacy.donottrackheader.enabled", true);
lockPref("privacy.donottrackheader.value", 1);

| Bizon95 a răspuns (pentru Simpatic):

Tor browser ai incercat?
am impresia ca are tot ce vrei tu pus default pe off sau macar pe ask
iar daca vrei tor browser, dar nu vrei tor, poti sa scoti proxy din setarile browserului si o sa mearga fara tor

| Simpatic a răspuns (pentru Bizon95):

Am si tor dar ma interesa daca le pot face automat din mozilla, dar banuiesc ca exact ce face tor modificat asta voiam sa fac si eu in mozilla nemodificat.
Pe de alta parte se pare ca acest tor este mozilla dar cu.dll modificate si registri!?

| Bizon95 a răspuns (pentru Simpatic):

Da, este un mozilla
si intr-adevar are o tona de modificari, nu numai faptul ca, comunica prin tor
asa ca, incearca, du-te in setari si scoate proxy din tor browser, si vezi daca are modificarile care te dor pe tine

| Bizon95 a răspuns (pentru GabrielGL):

Invata sa scrii corect rrromineste, SI SA INTELEGI UN RASPUNS, SAU sa completezi intrebarea TA, CARE E INCOMPLETA SAU GRESITA, inainte de a da nefolositor si eronat cuiva care ti-a raspuns CORECT