| RecKinul a întrebat:

Am um motoras de la un pickap vechi care merge la 220v. Doresc să stiu ce tip de motor este: asincron dau sincron. Am citit că motoarele asincrone monofazate au o înfăşurare de excitaţie la care se cupleaza un condesator pentru pornire. La acest motoraş cum se realizează câmpul magnetic rotitor care-l porneşte? Motoraşul nu are perii colectoare.

2 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Este asincron cu rotor in scurtcircuit.

| IonutzMariusz a răspuns:

Motoarele sincroane se folosesc la generatoarele de curent electric, acestea trebuiesc aduse la turația de sincronism, atunci el oferă energie electrică.