| tudyrudarel a întrebat:

Am un disco duro de la un laptop stricat si as vrea sa-mi scot paginile salvate pe mozila firefox dar nu stiu unde sa le gasesc. Cine ma poate ajuta si pe mine? Dau funda

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Cum a zis Bula..sau. http://support.mozilla.org/en-US/kb/profiles-where-firefox-stores-user-data
%APPDATA%\Mozilla\Firefox\Profiles\
Acolo ai profilul tau, ti-l copiezi intr-o alta instalare fresh din Firefox, adica inlocuiesti profilul cu totul si ala e, iti salveaza tot.
Sau solutia cea mai usoara: la ultimele versiuni gasesti in dreapta "Sign in to sync". Te loghezi cu emailul, apoi te loghezi in alta parte, si-i dai doar sync. Simplu ca buna ziua. iti transfera bookmark-urile, history-ul de colo colo.

6 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Paginile sunt salvate pe contul tau in firefox nu pe Hard Disc (asa se zice nu disco duro laughing ) Deci cand te vei loga din nou pe acel cont atunci le vei gasi acolo, iar daca nu te mai poti loga atunci acele,, pagini" nu le mai poti recupera!

Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a le recupera, trebuie sa muti intai discul pe un alt calculator, unde sa pornesti Windows-ul instalat pe el, dupa care intrii in Mozilla si salvezi paginile din Semne de Carte intr-un fisier ". json" sau ". html".
Pe noul calculator vei putea importa din salvarea facuta, tot prin acelasi cale.

O alta metoda este sa cauti pe "C:" folder-ul "Bookmarkbackups", copiezi toate fisierele ". json" din el pe un stick, dupa care le copiezi in folderul cu acelasi nume pe noua instalare, in folder-ul cu acelasi denumire.

Ambele metode necesita cunostinte mai profunde, dar doar astfel se poate rezolva problema ta.

| tudyrudarel explică (pentru lpavel):

Mersi.

| tudyrudarel explică (pentru Bula):

Salut.Am incercat metoda a doua. Am facut exact cum ai zis dar nu am vazut nici o schimbare, mai trebuie facut ceva dupa ce le copiez de pe stick in folderul cu acelasi nume pe noua instalare, in folder-ul cu acelasi denumire? Trebuie sa instalez din nou mozila sau nu conteaza asta?

| tudyrudarel explică (pentru lpavel):

M-am logat cu contul care il aveam pe cel vechi dar nu mi-a aparut nimic. A aparut tot paginile pe care le am pe laptopul nou

Bula
| Bula a răspuns (pentru tudyrudarel):

In Mozilla, in bara de icoane, este o iconita (buton) cu o sageata mare in jos ("descarcari").
Dai click pe el - Afisarea tuturor descarcarilor.
Aici iti apare o fereastra noua, iar in stanga apare un meniu.
Dai click pe "Toate semnele de carte", moment in care iti apare in meniul de SUS "Importare si exportare" - dai clicl pe el.
In meniul care apare, in sectiunea de sus, apar: "Salvare" si "Restaurare". Dai click pe "Restaurare" si trebuie sa-ti apara salvarile pe care le-ai copiat cum am scris in raspunsul anterior (fisierele. json).
Alegi care data doresti...