| tudyrudarel a întrebat:

Am un disco duro de la un laptop stricat si as vrea sa-mi scot paginile salvate pe mozila firefox dar nu stiu unde sa le gasesc. Cine ma poate ajuta si pe mine? Dau funda

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Cum a zis Bula..sau. http://support.mozilla.org/en-US/kb/profiles-where-firefox-stores-user-data
%APPDATA%\Mozilla\Firefox\Profiles\
Acolo ai profilul tau, ti-l copiezi intr-o alta instalare fresh din Firefox, adica inlocuiesti profilul cu totul si ala e, iti salveaza tot.
Sau solutia cea mai usoara: la ultimele versiuni gasesti in dreapta "Sign in to sync". Te loghezi cu emailul, apoi te loghezi in alta parte, si-i dai doar sync. Simplu ca buna ziua. iti transfera bookmark-urile, history-ul de colo colo.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a le recupera, trebuie sa muti intai discul pe un alt calculator, unde sa pornesti Windows-ul instalat pe el, dupa care intrii in Mozilla si salvezi paginile din Semne de Carte intr-un fisier ". json" sau ". html".
Pe noul calculator vei putea importa din salvarea facuta, tot prin acelasi cale.

O alta metoda este sa cauti pe "C:" folder-ul "Bookmarkbackups", copiezi toate fisierele ". json" din el pe un stick, dupa care le copiezi in folderul cu acelasi nume pe noua instalare, in folder-ul cu acelasi denumire.

Ambele metode necesita cunostinte mai profunde, dar doar astfel se poate rezolva problema ta.

| tudyrudarel explică (pentru Bula):

Salut.Am incercat metoda a doua. Am facut exact cum ai zis dar nu am vazut nici o schimbare, mai trebuie facut ceva dupa ce le copiez de pe stick in folderul cu acelasi nume pe noua instalare, in folder-ul cu acelasi denumire? Trebuie sa instalez din nou mozila sau nu conteaza asta?

| Bula a răspuns (pentru tudyrudarel):

In Mozilla, in bara de icoane, este o iconita (buton) cu o sageata mare in jos ("descarcari").
Dai click pe el - Afisarea tuturor descarcarilor.
Aici iti apare o fereastra noua, iar in stanga apare un meniu.
Dai click pe "Toate semnele de carte", moment in care iti apare in meniul de SUS "Importare si exportare" - dai clicl pe el.
In meniul care apare, in sectiunea de sus, apar: "Salvare" si "Restaurare". Dai click pe "Restaurare" si trebuie sa-ti apara salvarile pe care le-ai copiat cum am scris in raspunsul anterior (fisierele. json).
Alegi care data doresti...

| lpavel a răspuns:

Paginile sunt salvate pe contul tau in firefox nu pe Hard Disc (asa se zice nu disco duro laughing ) Deci cand te vei loga din nou pe acel cont atunci le vei gasi acolo, iar daca nu te mai poti loga atunci acele,, pagini" nu le mai poti recupera!

| tudyrudarel explică (pentru lpavel):

Mersi.

| tudyrudarel explică (pentru lpavel):

M-am logat cu contul care il aveam pe cel vechi dar nu mi-a aparut nimic. A aparut tot paginile pe care le am pe laptopul nou