| alexronaldo77fde a întrebat:

Am un laptop Asus (2500 de lei am dat, nu mai stau sa caut modelul). Ideea este ca am varsat cam jumatate de pahar de bere pe el. Mai exact in zona tastelor din dreapta jos (tastele alea cu numere, alea cu 7, 8,9,insert,del, enter,+ ). L-am intors pe o parte dupa ce l-am inchis si am asteptat pana dimineata sa se usuce. Totul merge normal la el, doar ca nu mai am sunet. O sa-l duc la un service Luni, dar vreau sa stiu daca e adevarat ca in zona aia in care am varsat eu bere se afla cele mai ptine componente, si care ar fi riscurile,

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Sa-l duci inapoi in garantie si lasa-i sa constate ei ce s-a defectat. Tu reclama doar lipsa sunetului, de bere sa nu le spune nimic...

Trebuie sa duci bonul de casa si certificatul de garantie.

Poate va trebui sa platesti reparatia, dar garantia ramane valabila pana la sfarsit.
Daca il duci la alt service, atunci tot te va costa, dar pierzi restul din garantie.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ca pare nonsens, insa actualizeaza driverul de sunet, iar cu privire la situatia creata, de regula, placa este protejata de o folie de protectie, iar acea protectie este constituita din suportul gumat al tastelor.

| ziftode a răspuns:

Uita-te in device manager si vezi daca device-ul de sunet merge corect, apoi, click dreapta pe difuzorul din dreapta jos pe task bar si selecteaza "playback devices" si vezi daca sunt active

din pacate, in functie de cum e facut laptop-ul se poate sa fie kaput sau nu... nu e frumos ce spun dar daca e in garantie ar trebui sa il duci la un specialist, sa il desfaca, sa il curete si apoi sa te duci la garantie si sa te dai ranit cu "nu am facut nimic"

daca ramai cu el, si doar sunetul nu merge, vestea buna e ca sunt solutii, exista placi de sunet pe usb, si casti si chiar boxe pe bluetooth

| CristiDinBucuresti a răspuns:

După ce ca ai dat o poală de bani pe el l ai si stricat, ăia de la garantie sa nu crezi ca ti l vor face gratis, te va costa bani reparatia chiar daca laptopul mai este in garantie, vina este a ta, ce cauti cu lichide in preajma laptopului daca esti neindemînatic.

| alexronaldo77fde explică:

Se poate repara?