| njohn a întrebat:

am un laptop Lenovo v110 15IAP cu procesor Intel n3350 1.1 ghz.
Întrebarea e dacă îi pot pune un procesor i3 sau i5 pe acest laptop?

7 răspunsuri:
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Nope.La laptop poti cel mult sa schimbi Rami si hdd. Procesorul cu care il cumperi e lipit de placa de baza si nu poate fi dat jos.

| flixbuster a răspuns:

Procesoarele Nxxxx sunt arhitectura Atom iar cele i3 si i5 sunt arhitectura Core. Nu sunt platforme compatibile.

| RAY a răspuns:

Foarte slab cpu, nu se face asa ceva in Romania

| njohn explică (pentru RAY):

Nu ii slab, laptopul îi cumpărat anul ăsta și procesorul ii dual urca până la 2.40 ghz
https://ark.intel.com/......o-2-4-GHz-

| njohn explică (pentru flixbuster):

Dar totuși același laptop ca al meu e in magazin cu procesor i3 pe el

| flixbuster a răspuns (pentru njohn):

Hai sa o luam asa:

1. Dacia Logan
1.1. Dacia Logan benzina
1.2. Dacia Logan motorina
1.3. Dacia Logan gpl

2. Lenovo V110
2.1. Lenovo V110-15ISK - Intel Core
2.2. Lenovo V110-15IAP - Intel Atom (procesor de tip Nxxxx)
2.3. Lenovo V110-15AST - AMD

http://psref.lenovo.com/......ations.pdf

| flixbuster a răspuns (pentru njohn):

Nu ca e slab - e CEL mai slab procesor de la Intel. Asa simplist, puterea procesoarelor non-server de la Intel vine cam asa:

Celeron N < Pentium N < Celeron Mobile < Pentium Mobile < i3 Mobile = Celeron Desktop < i5 Mobile = Pentium Desktop < i7 Mobile = i3 Desktop < i5 Desktop < i7 Desktop = i9 Mobile < i9 Desktop