| bogdanz04 a întrebat:

am un laptop Lenovo V110-15IAP,si i-am instalat windows 8.1, dupa instalare am mers pe pagina oficiala am descarcat si instalat driverele necesare...mai putin pe cel de grafica,unde am intampinat mesajul,,Not needed(no devices for update)",m-am uitat la setarile de display si am vazut ca am deja un driver instalat,insa nu pe cel de la procesor ci un driver numit,,Microsoft basic display driver" care, imi recomanda sa rulez pe rezolutia 1024x768 in loc de 1366x768 si imi creeaza lag atunci cand urmaresc videoclipuri HD. Cum sa rezolv problema? Las aici poze pentru a vedea cu exactitate care este problema:
https://goo.gl/arxBi1
https://goo.gl/PjfwvX

11 răspunsuri:
| rrrp a răspuns:

Nu cred ca e din cauza asta. cred ca ai luat alt driver.
astia de la Lenovo pun multe drivere pentru ca fac acelasi calc cu mai multe configuratii. vezi sa fie pentru placa ta driverul.

daca gresesc totusi, dezinstaleaza l pe ala si incearca din nou.

| rrrp a răspuns (pentru rrrp):

Eu la ei pe site gasesc doar pentru windows 10 -- deci banuiesc ca e destul de nou laptopul.

nu stiu daca gasesti pentru 8.1

| rrrp a răspuns (pentru rrrp):

Daca ai Intel 510 sau 520, poti sa le incerci pe astea:

https://drp.su/en/laptops/lenovo/v110-15isk?os=windows-8.1-x64

| bogdanz04 explică (pentru rrrp):

Mi l-a detectat prin aplicatia lor, deci driver-ul e bun...problema e de ce nu ma lasa sa il instalez?

| rrrp a răspuns (pentru bogdanz04):

Probabil pentru ca nu e ala.
aplicatia aia face si ea ce poate. intra cu aida64 de ex daca nu gasesti altfel si vezi ce placa video e.

e Intel hd graphics 500 (poate 510 sau 520) si cauta drivere pentru win 8.1 pentru placa asta.

| rrrp a răspuns (pentru rrrp):

Sau da un restart ca eu cred ca s-a instalat daca e bun.

| bogdanz04 explică (pentru rrrp):

Am incercat sa instalez o gramada de drivere, am dat nu stiu cate resatrt-uri si degeaba...tot nu am un driver de grafica instalat

| rrrp a răspuns (pentru bogdanz04):

Deci nu ai 1366x768?
daca instalezi aida 64, la display->gpu o sa iti spuna exact ce model de video ai, iar apoi poti sa iei driverele bune.

ai windows pe 64? atunci trebuie sa iei drivere pe 64.
in momentul asta stii ce placa video este?

| bogdanz04 explică (pentru rrrp):

Merge sa setez grafica pe 1366x768, doar ca imi recomanda sa rulez pe cea mai slaba(1024x768),iar placa video este una intergrata a procesorului Intel Celeron N3350

| bogdanz04 explică (pentru bogdanz04):

Si da, windows-ul este pe 64 de biti