| mTw a întrebat:

Am un pc cu 1gb ram, procesor amd sempron 3600+ 2 ghz şi o placă video nVIDIA geforce 7300 SE / 7200 GS 512 MB. Ce piese ar trebui să schimb la el pentru a-mi merge bine jocuri gen league of legends, cs go etc. Şi cam la ce preţ m-ar duce?

Ofer fundă. Mulţumesc.

Răspuns Câştigător
| DemBow a răspuns:

Ar fi foarte bine daca ti-ai schimba procesorul. Dar probabil ca placa ta de baza merge doar cu procesoare socket 775, care nu prea se mai gasesc.
Tot ce poti sa faci e sa adaugi mai multa memorie ram. 4gb ram te-ar ajunge maxim 200 lei

| mTw explică (pentru DemBow):

Şi dacă o să adaug o să-mi meargă league of legens, cs go, windows 7, etc?

| DemBow a răspuns (pentru mTw):

Depinde cat adaugi. 4gb ar fi foarte bine

| mTw explică (pentru DemBow):

Şi cu 4 gb ce rezolv? O să-mi ruleze League Of Legends, cs go şi o să pot pune windows 7?

| DemBow a răspuns (pentru mTw):

Normal.

| mTw explică (pentru DemBow):

Cam în câte fps-uri?

| DemBow a răspuns (pentru mTw):

Nu stiu exact, dar cu 4gb ram o sa iti mearga mult mai bine pc-ul. N-o sa ai lag la LOL sau CS GO

| mTw explică (pentru DemBow):

Păi acum într-adevăr chiar am lag foarte mare pe LOL, efectiv nici nu pot intra pe el... de fapt cam tot pc ul meu merge greu. Să fie doar de la ram?

| DemBow a răspuns (pentru mTw):

In mare parte da. Cu 4gb ram nu ai mai avea lag. Nici procesorul cu placa video nu sunt prea bune, dar ca sa le schimbi ai nevoie de multi bani

| mTw explică (pentru DemBow):

Îmi poţi da un link de unde pot cumpăra nişte ram?

| DemBow a răspuns (pentru mTw):

Sigur. Spune-mi ce ddr si ce frecventa iti trebuie.

| mTw explică (pentru DemBow):

Păi sincer nu ştiu frecvenţa şi ddr-ul pe care-l am, unde pot afla?

| DemBow a răspuns (pentru mTw):

Desfa unitatea, si uita-te ce scrie pe memoria ram.

| mTw explică (pentru DemBow):

Şi dacă vreau să o schimb cu una ddr 3, nu pot?

| DemBow a răspuns (pentru mTw):

Daca placa ta de baza are slot ddr3, poti.

| mTw explică (pentru DemBow):

Şi dacă are cum «îmi pot da seama? laughing

| DemBow a răspuns (pentru mTw):

Desfaci unitatea si te uiti

| mTw explică (pentru DemBow):

Nu scrie.

| DemBow a răspuns (pentru mTw):

Pai normal ca nu scrie. Vezi si tu cate sloturi pentru ram sunt acolo. Fa o poza daca poti, sa vad eu exact cum e

| mTw explică (pentru DemBow):

Http://imgur.com/6OvtVR4

de aici nu ţi dai seama?
văd că are 6 sloturi

| DemBow a răspuns (pentru mTw):

Astea n-au nicio treaba cu sloturile ram. Poti sa vezi ce ddr suporta placa ta de baza doar daca desfaci unitatea si te uiti.

| mTw explică (pentru DemBow):

Http://imgur.com/XRz8Fi1
http://imgur.com/hcCulRy

Nu scrie, dar poate îţi dai seama de aici

| DemBow a răspuns (pentru mTw):

Are doar 2 sloturi ddr2. Nu are ddr3.

| mTw explică (pentru DemBow):

Deci intră încă un slot de 3 gb ddr 2, nu?

| DemBow a răspuns (pentru mTw):

Intra o memorie poate. Slotul e "gaura" aia unde bagi memoria. Dar memorie de 3gb nu exista. Sunt doar de 1gb, 2gb, 4gb... etc. Poti sa cumperi o memorie de 2gb si o sa ai 3gb sau poti sa cumperi 2 memorii de 2gb si o sa ai 4 gb

| CPAElites a răspuns (pentru mTw):

Nu te lua dupa retardatu "DemBow".
Am vazut ca ai placa video pe slot AGP! Nu se mai fabrica de prin 2009.
Spune-mi care este bugetul tau maxim!
Poate gasesti un pc sh.bun

| mTw explică (pentru CPAElites):

Momentan nu am un buget pentru un pc. De asta voiam să schimb câte ceva la ăsta.

Prin vară mă gândesc la un laptop pe la 2000-2500 lei.

| CPAElites a răspuns (pentru mTw):

Nu ai ce schimba la asta!

Un laptop pentru jocuri costa de la 3500 lei in sus, cu 2500 lei iti faci un pc de gaming.

| KodrutZ a răspuns (pentru mTw):

Sa nu te puna mama draq sa arunci banii pe un **** de laptop!

| mTw explică (pentru KodrutZ):

Păi o să l iau pentru că sunt mai mult plecat şi ocazional mai merge şi un joc pe el.

| KodrutZ a răspuns (pentru mTw):

Hmmm... mai bine un refurbished in banii astia. Astea noi sint majoritatea niste rahaturi ordinare pina in ~4500-5000 RON.

| mTw explică (pentru KodrutZ):

Nu prea cumpăr refurbished, prefer nou

| KodrutZ a răspuns (pentru mTw):

Cum ziceam, astea noi sint niste rahaturi. Prefer unul refurb cu carcasa din magneziu de clasa business la un sfert din cit era nou cu ~2 ani in urma, decit un **** nou din plastic de doi lei.

37 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Ar trebui sa schimbi tot. Iarta-l pe DemBow, ca nu stiu ce a fumat azi. Auzi tu, socket 775 la AMD, lol. Legat de ce schimbi si cit costa... depinde cit ai. happy

| mTw explică (pentru KodrutZ):

Păi cum a spus şi el între 200-250 lei