| Snipa a întrebat:

Salut TPU
Am un procesor AMD Phenom(tm) II X2550 Processor 3.10 GHz Black Edition.
La procesoarele amd black edition au ceva in plus (exemplu: procesorul meu normal are 2 nuclee si varianta Black Edition are 4 nuclee)
Am activat celalalte 2 nuclee (din bios), si am restartat calculatorul. Petru primele cateva sec totul mergea perfect, pana am deschis o aplicatie, si dupa imi tot dadea crash Windows Explorer. Windowsul recunostea ca aveam 4 nuclee si se vedea/simtea diferenta.
Intrebarea mea este daca reinstalez windows-ul se va rezolva?
P.S daca setez din nou numai 2 nuclee problema se rezolva.

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Procesoarele BE sint deblocate, deci le poti face overclock din multiplicator, fara sa forjezi aiurea bus-ul placii de baza. Faptul ca ai reusit sa deblochezi doua nuclee nu e mare fis, buba e ca nu e stabil. Poti incerca sa maresti voltajul, uneori ajuta la stabilitate in caz de deblocare/oc, dar nu iti fa sperante prea mari.

2 răspunsuri:
| Snipa explică:

Multumesc, am sa încerc, dar mai intai trebuie sa imi cumpar un nou cooler.
Daca nu mai raspunde nimeni (cu un raspuns mai bun) o sa-ți dau FUNDA

| KodrutZ a răspuns (pentru Snipa):

Stai calm, e practic imposibil sa il arzi. Mareste voltajul in trepte mici, verifica daca ajungi la ceva stabil sau nu. In caz de supraincalzire, oricum coboara frecventa automat. Macar sa stii daca are rost sa bagi bani in cooler sau nu...