| 101andrei101 a întrebat:

Are ceva daca las laptopul toata iarna in frig bocna fara sa il folosesc deloc?

11 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu e normal, ii distrugi bateria și nu numai. Nu îl poți lasa intr-un loc mai ok?

| AndreiWeisz a răspuns:

Eu l-am lasat 2 zile in masina acum cand noaptea erau 7-8 grade si abia a mai pornit. Dupa cateva nopti la -15 grade cred ca e praf.

| mgtow a răspuns:

Nu are nimic, azi citisem manualul masinii si zicea cand nu e in folosinta un termen indelungat automat ea e in modul protejat isi inchide circuitele electrice izolandule sa poata porni bine cand se doreste na. acum tu daca dai bateria jos si o pui dupa aia va merge bine numa sa nu fie congelat laptopul si vezi in manual ca zice la ce temperatura poate sa stea

| GPA a răspuns:

La prima pornire, ai făcut un scurt circuit și l-ai ars. Nici prin gând să nu-ți treacă să-l lași iarna in frig, după aceea intri în casa, se face condens, l-ai băgat în priză, l-ai pornit și asta a fost.
Ia-l cu tine, in general nu se țin la temperaturi de peste +40 °c / 0 °c.
În al doilea rând, daca se lasa un frig năprasnic, îți îngheață ecranul (pixelii)

| missfatadelatara a răspuns (pentru mgtow):

Frig bocnă = criogenare.

După decongelare = adio laptop.

| cristi202 a răspuns (pentru GPA):

Pentru ce spui tu in privinta condensului, nu trebuie tinut mult un aparat in frig ca sa apara. Ori, un laptop e facut pentru transport, deci va avea de-a face cu frigul si condensul (ce faci, daca mergi la job cu autobuzul nu poti sta in statie 10 minute la - 10 grade pentru ca ai laptopul cu tine? ). Si de aceea e bine ca orice aparat nefolosit iarna si scos in frig sa fie lasat minim 15 minute la caldura pana ce i se da drumul. Dar dupa aceea nu poate fi o problema.

| mgtow a răspuns (pentru missfatadelatara):

Deaia e manualu de utilizare sa fie citit si stie la ce temp trebuie mentinut.

| gelu1970 a răspuns:

Da

| cristi202 a răspuns:

Frigul excesiv nu ii va face rau laptopului, la urma urmei, e un desktop portabil, ceea ce presupune si transportarea lui in conditii extreme, de cald sau frig. Insa va fi o problema pentru baterie daca va sta mult timp in frig. S-ar putea sa o pierzi.
Cea mai mare grija a ta insa sa fie umezeala. Impreuna cu frigul duce la condens, si in timp asta poate distruge laptopul daca e permanent. Ideal ar fi sa il infasori in ceva care absoarbe bine umiditatea.

| DaniTDCI a răspuns:

Il lasi in camera unde ai caldura, pui ceva pe el si il lasi undeva sus pe un dulap, nu e ok sa il lasi in frig

| missfatadelatara a răspuns (pentru mgtow):

Dar cine să-l citească?

Prea multe cuvinte scrise pe pagina, fără poze unde sa dea likeuri...