| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa achizitionez o placa video Gigabyte Gt 1030, dar detin o sursa de 180W. Imi va functiona placa macar 60% din puterea ei?

Răspuns Câştigător
| alexboss2020 a răspuns:

Schimbati sursa daca vrei sa iti iei placa video, iti recomand asa ceva
https://www.pcgarage.ro/surse/sirtec-high-power/eco-ii-450w/

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă te uiți pe site-ul oficial Nvidia, ai să vezi că se recomandă o sursă de minim 300W. Nu, nu o să îți meargă placa video la "n"% din capacitate, când placa video va cere curent mai mare decât ce poate sursa să furnizeze se închide Pc-ul și gata. Sau, mai rău, dacă sursa e o porcărie no name, se poate arde și îți ia cu ea și restul componentelor. În afara de asta, un GT 1030 nu își face banii. Cel puțin ia un GTX 1050/1050 Ti. Oricum, foarte proastă perioadă să te gândești la o placă video, de fapt, cea mai proastă perioada din istoria recentă a calculatoarelor...