| retr0 a întrebat:

Mi s-a dus placa de baza! Si vreau sa-mi achizitionez una Gigabyte G41 M-Combo Socket 775! In fine, odata cu placa de baza vreau sa-mi iau si o placa video, Nvida GT630 de 2gb DDR 3!
Am rami, am sursa, am procesor
Intrebarea mea ar fi:
Daca rami sunt memorie DDR2 si placa video care vreau sa o achizitionez e DDR3 va functiona sistemul?

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu as trece (daca asi fi in locul tau sau mai bine zis cand am fost in locul tau ca mi s-a ars placa) pe socket 1155. 775 nu se mai fabrica. Iei placa noua, mai moderna, procesor si RAM. Restul poti folosi de la cel vechi. Placa video GDDR3 poate functiona si pe o placa de baza care foloseste memorie DDR2. Singura chestie este ca placa de baza sa aiba slot PCI-e.