| Stefan123x a întrebat:

As dori sa aflu, doar din curiozitate care e diferenta dintre procesoarele Intel coffelake, kabylake si skylake. Si de asemenea si care e cel mai avantajos/dezavantajos ca si calitate.

Răspuns Câştigător
| alii98 a răspuns:

Deci,diferentele sunt astea:
1.Cand s-au scos
primul din lista a fost skylake, apoi kabylake apoi coffeelake
2.Ce avantaje au
De la skylake la kabylake
A crescut decat frecventa, cache-ul si probabil eficienta termica
De la kabylake la coffee lake
Aici au fost mari schimbarile, i3 are 4 nuclee si 4 thread-uri nu 2 nuclee si 4 thread-uri, i5 are 6 nuclee si 6 thread-uri, nu 4 nuclee si 4 thread-uri, i7 are 6 nuclee si 12 thread-uri, nu 4 nuclee si 8 thread-uri si din nou, eficienta termica
s-a schimbat si placa de baza si viteza de ram suportata

2 răspunsuri:
| Danişor a răspuns:

Una dintre schimbările cele mai importante care au survenit odată cu seria Coffe Lake este reprezentată de numărul de nuclee din fiecare procesor. Astfel că, la i3, putem observa o creştere a nucleelor de la două la patru. La i5 au crescut de la patru la şase, iar i7 va oferi performanţe crescute prin numărul ridicat de nuclee virtuale (thread-uri). Conform celor de la Intel, noile procesoare sunt cu 32% mai rapide decât generaţia precedentă, iar vârful de gamă i7 este cel mai bun procesor de gaming care este pe piaţă în acest moment. Informaţia din urmă este destul de greu de crezut, având în vedere că gama Coffe Lake este destinată utilizatorilor obişnuiţi.

Gama Coffe Lake i3-8100, 4 nuclee reale / 4 thread-uri, 3. 6GHz – 117 dolari i3-8350K, 4 nuclee reale / 4 thread-uri, 4. 0GHz - 168 dolari i5-8400, 6 nuclee / 6 thread-uri, 2. 8GHz – 182 dolari i5-8600K, 6 nuclee / 6 thread-uri, 3. 6GHz – 257 dolari i7-8700, 6 nuclee / 12 thread-uri, 3. 2GHz – 303 dolari i7-8700K 6 nuclee / 12 thread-uri, 3. 8GHz – 359 dolari

| tamulici a răspuns:

Diferența dintre ele e momentul apariției, ele apărând consecutiv.
Primul a fost skylake, lansat pe 5 august 2015, al doilea a fost Kabylake, pe 30 august 2016, îți recomand coffeelake, e cel mai recent apărut și cel mai bun dintre cele trei. Calitativ, este superior primelor două.