| Bogdan549 a întrebat:

Cam cat la suta ar fi diferenta intre procesoarele Intel haswell si cele skylake? (exemplu: i5 4460 si i5 6402P/i5 6400 sau i5 4960 si i5 6600)

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Https://computere.net/i3-vs-i5-vs-i7-alegem/

Am dezbătut în lung și lat procesoarele, le-am nișat pentru jocuri sau chiar am făcut un top cu cele mai bune procesoare de pe piață, acelea pe care le folosesc entuziaștii sau cei care fac editare video profesională.

În articolul de față vreau să intru pe altă nișă și anume să vorbim despre procesoarele Intel. Știm foarte bine că aceștia au lansat de ceva ani de zile procesoarele I3, I5 și I7.

Din acele momente senzația mea este că totul se raportează la ele. Lumea vorbește despre I3, I5 sau I7 fără să știe prea multe detalii despre ele. Eh, prin articolul de astăzi vreau să aduc câteva precizări referitoarele la acestea.

La momentul scrierii acestui articol există 6 astfel de serii de procesoare. Avem pe piață Haswell Refresh, Broadwell și, mai nou, Skylake. Avem doar două procesoare overclock-abile, iar în 2, 3 luni se așteaptă pe piață și mai multe modele. Cele două modele sunt I5 6600k și I7 6700k. Ambele sunt vândute fără un cooler, iar voi va trebui să adăugați unul aftermarket.

Așadar, dacă ar fi să analizăm vechile serii de procesoare Sandy Bridge, de exemplu, vom observa că sunt mult mai puțin performante față de un procesor Haswell Refresh. Practic, nu mai este suficient să zicem că "ne-am luat I7". E posibil ca generația aceea de I7 să fie mult mai veche față de un I5 de nouă generație și să dăm banii degeaba pe ele. Așadar mare grijă când faceți pasul spre un nou procesor.

Cum alegem procesoarele Intel I3, I5 și I7?

Știu că foarte multe persoane întreabă care este mai bun: I3, I5 sau I7. Eh, răspunsul meu a fost abstract: depinde.

Pentru jocuri I3 este OK, alături de o placă video medie. Sigur că dacă ne uităm la GTA 5 pentru PC este posibil ca anumite locuri de pe hartă să nu fie atât de bine redate, să fie un pic de low FPS în anumite situații.

Alegerea unui procesor I5 de nouă generație ne face să putem adăuga și o placă video mult mai performantă alături. Putem discuta de detalii la ULTRA, chiar și lucruri de finețe precum umbre și un joc fluent.

Dar dacă alegem un I7 nu prea vedem diferențe mari pentru jocuri. Acei GHz în plus contează, dar nu atât de mult față de cât ar crede unii. Combinația perfectă din punctul meu de vedere ar fi I5 alături de o placă video de calitate, fie de la AMD, fie nVIDIA.(970 GTX, 980 GTX sau 380, 380x).

Situația se schimbă în cazul în care dorim să facem mai mult decât jocuri pe calculator. Dacă în jocuri, greul este dus de placa video, există foarte multe programe, aplicații ce au nevoie de putere de procesare mare, iar combinația între un procesor puternic și o placă video mai ieftină este mult mai ok. Mâ gândesc chiar și la cei care fac editare video. Mulți aleargă după CUDA și OpenCL, dar prea puțini le folosesc la capacitate maximă.

Discuția în aceste cazuri este lungă și trebuie discutată pentru fiecare în parte.

Diferențe între procesoarele Intel I3, I5 și I7

[one_third]

Intel Core I3 4160

procesor Intel 4160 pentru jocuri[button-red url="https://computere.net/i3-4160″ target="_blank" position="center"]VERIFICĂ DISPONIBILITATE[/button-red]Procesorul I3 4160 are 2 nuclee și 4 thread-uri. În 3dMark are un punctaj de 4470. Acestea lucrează la o frecvență de 3.6 GHz și nu beneficiază de TurboBoost. Consumul(TDP) este de 54W, iar L3 cache este de 3 MB. Pe partea video, placa integrată este HD 4400 și ajunge la 8.000 gflops.
[/one_third]

[one_third]

Intel Core I5 4690

Intel-i5[button-red url="https://computere.net/vezi-Intel-4690″ target="_blank" position="center"]VERIFICĂ DISPONIBILITATE[/button-red]Îl găsim în 2 variante, atât varianta cu multiplicator deblocat pentru cei care fac overclock, cât și cea cu multiplicatorul blocat. În 3DMark are un punctaj de 6630. Acesta are 4 nuclee și 4 thread-uri, lucrează la 3.5 GHz, dar cu ajutorul Turbo Boost poate ajunge până la 3.9 GHz, iar L3 cache este dublu față de 4160, adică 6 MB.
[/one_third]

[one_third_last]

Intel Core I7 4790

Intel-i7[button-red url="https://computere.net/vezi-Intel-4790″ target="_blank" position="center"]VERIFICĂ DISPONIBILITATE[/button-red]

Vârful de gamă al celor de la Intel, 4790 ne încântă cu performanțele acestuia. La fel ca modelul I5 are o versiune blocată și una deblocată. Specificațiile sunt de top, iar scorul în 3DMark este de 8950. Poate ajunge până la 4.4 GHz cu ajutorul Turbo Boost, iar în mod normal lucrează la 3.6 GHz.[/one_third_last]

Câteva teste cu aceste modele de procesoare

Mai jos aveți câteva teste cu diferite procesoare de la Intel prin care sunt testate anumite programe precum cele de editare foto și video sau 3d, în special cele din pachetul Adobe, program de compresie: Winrar, dar și codecuri video precum x264.

photoshoppremieresysmark-0x264winrar

Dar cei mai mulți aleg un procesor pentru jocuri, iar pentru aceștia, mai jos sunt disponibile câteva teste cu Bioshock Infinite, Metro Redux sau Thief.

GTX_960-test2GTX_960-test3

5 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

~8%

| LinxCont a răspuns:

Una din diferente ar fi blocarea skylake-ului in timpul functionarii
http://www.epasystems.ro/intel-confirma-procesoarele-skylake-au-o-problema/

Poate va fi mai buna urmatoarea generatie.

| moshulica a răspuns:

Cauti pe google
"procesor 1" vs "procesor 2"

De exemplu
i5 4460 vs i5 6402p
si vei gasi mai multe analize comparative intre cele doua procesoare

Pentru exemplul de mai sus, una din comparatii este
http://www.cpu-world.com/......6402P.html