| anonim_4396 a întrebat:

As dori un nume de program bun care fomateaza HDD-ul folosind un CD bootabil deoarece mi s-a stricat windows-ul pe un laptop si nu ma lasa sa instalez altul deoarece exista un block pe Hard Disk.

Ms mult. Dau funda.

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Cu Hirens bootCD:
http://www.hirensbootcd.org/download/
Il descarci si scrii un Cd cu imaginea ISO. Bootezi de pe CD si urmezi instructiunile ca aici:
https://www.youtube.com/watch?v=Hj1dtXIJRzE

3 răspunsuri:
| IoNuTz96 a răspuns (pentru horia2012):

Ms mult. Chiar imi aduc aminte de acest program dar cum nu am mai folosit am uitat.

| DeyCj a răspuns:

Block, asta poate fi de la un sector de bad. Dacă e așa trebuie să depistezi ce tip e. Logic sau fizic.Bad-urile logice se pot reapara prin repamare, dar cele fizice nu.
Un utilitar bun se găsește pe Ultimate boot cd.
Ca program de formatare și partiționare a hard disc-ului poți folosi cu succes Gparted.Nu ai nevoie sa te complici cu prostioarele de Hiren's boot cd, mai ales daca nu știi ce și la ce se folosesc.Succes

| horia2012 a răspuns (pentru IoNuTz96):

Cu placere.