| DLeonard1998 a întrebat:

as vrea sa stiu cum sa instalez un router in casa pentru ca eu si cativa prieteni vrem sa ne mutam intr-o casa unde putem sa jucam jocuri in LAN (CS:GO, LoL, BF3/4 avem 4 calculatoare + 1 laptop ) deci faza e ca pana acuma numai eu stau aici (le-am propus sa locuiasca la mine ) si am internet prin cablu (100 Mbps Download 6-8 mb/s Upload 2-4 mb/s).
M-am gandit la modelul ista http://www.altex.ro/......-lan-negru (este la reducere) sau daca are rost sa cumpar asta http://www.altex.ro/......less-ac450

PS: Daca conectez internetul prin cablu la router si routerul e 300 + 300 Mbps / 300 + 433 Mbps o sa am 100 Mbps? sau trebuie sa cumpar alt IP sau ceva de genu (nu is bun la chestii cu internetul). Pe scurt vreau ca sa avem toti o conexiune buna cand jucam impreuna (sa nu avem lag).
As mai vrea sa stiu daca o sa fie mai bun internetul cu router (cu cablul de 100Mbps) sau doar cu cablul de 100 Mbps fara router la 1 calculator :)

Pot sa cumpar internet de la RDS cu 200 sau 500 Mbps daca schimba ceva.

8 răspunsuri:
| mont a răspuns:

Viteza se imparte la toate deviceurile conectate simultan, fie prin wifi fie cablu.

| DLeonard1998 explică (pentru mont):

Deci daca am prin cablu 100 Mbps si sunt 2 calculatoare vitezele sun pc.1-50 si pc.2-50?

| THCC a răspuns (pentru DLeonard1998):

Poti sa limitezi banda din router daca vrei sa imparta conexiunea in mod egal. Poti sa folosesti si internet de 100MB/s si nu vei avea probleme, jocurile online nu folosesc multa banda.

| DLeonard1998 explică (pentru THCC):

Pai pana acuma pe serverele de la CS:GO am ping-ul in jur de 40-60 (ok) dar daca impartim internetul ista in 5 cred ca o sa avem ping-ul peste 80+ ceea ce nu mai e ok :/ la fel e cu LoL -ul acolo am de obicei 50-65.

Daca imi iau internet de 200Mbps ( 500 Mbps daca e necesar) cu tehnologie FTTP o sa avem pingul sub 70?

| THCC a răspuns (pentru DLeonard1998):

Vei avea tot 40-60 ping pe CS:GO si pe 100MB/s, foloseste doar 30KB/s din internet.

| DLeonard1998 explică (pentru THCC):

Atunci are vreun rost sa cumpar unul din cele 2 routere?

| mont a răspuns:

Are rost, ca altfel nu poti impartii internetul.

| DLeonard1998 explică (pentru mont):

M-am gandit ca are rost... dar zic de cele 2 modele sau cumper ceva mai ieftin ca nu este nicio diferenta?