| Iønutt a întrebat:

Astazi am conectat firul de 10A, 250V in unitate si era pe 0. Dupa aproximativ 10 secunde mi-a făcut o mică flamă si l am scos din priza. Ce s a intamplat si de ce daca nu era pe I, ci pe 0 a facut flama? Este vreo problemă daca il bag inapoi si mai incerc? Urgent, funda!

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Se știe că în sursele de alimentare, oricare ar fi ele, chiar daca sunt deconectat de la tensiune tot mai rămâne temporar curent în condensatori, curent ce se descarcă în momentul în care se conectează un consumator la aceasta.
În cazul tău ori e scurtcircuit ori a făcut contact imperfect. Dacă ai fi mai explicit cu ceea ce vrei/ai făcut m-ar ajuta mult mai mult.Succes

| Iønutt explică:

Și chiar daca ar fi scurt circuit sau contact imperfect ar exista vreun risc sa il reconectez la o sursa de energie?

| TrăieşteClipa a răspuns:

Flama aceea o face cand se arde siguranta fuzibila din sursa.
Poti sa incerci linistit, nu se va intampla nimic, dar nici nu va functiona daca s-a intamplat asa.