| codrinelatorul a întrebat:

Astazi mi-a venit noul meu telefon (Huawei p9 lite ),si as vrea sa stiu daca pentru prima oara trebuie sa il las incarcat cateva ore,pentru ca unii spun ca da, altii ca nu.Va rog sa ma ajutati! Multumesc

Răspuns Câştigător
| gd001 a răspuns:

Nu se mai reformateaza bateriile ca pe vremuri, dar pentru binele telefonului tau, poti sa il lasi la incarcat 12 ore la prima incarcare, iar apoi sa il incarci doar cand iti ajunge la 5 % bateria, nu daca mai ai doar 30 % sau asa. Succes!

5 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

Nu, nu trebuie să mai faci asta. Mai bine să o faci dacă cumva mai târziu vei suspecta faptul că nu mai ține bateria cât ținea odată.

| ElSueno a răspuns:

Il pui la incarcat cand se descarca bateria. Daca el a venit din magazin cu baterie 80% n-are rost sa-l pui la incarcat.

| iwefgOficiall a răspuns:

Sa discutat mai devreme aceasta metoda era folosita numai la telefoanele cu acumulator nimh nu cele noi pe litium acum la smartphoneuri nu mai necesita formatare.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! La telefoanele acestea noi de ultimă generatie numai este necesară formatarea bateriei, foloseste telefonul pana se goleste bateria si o incarci pana la 80%, cu cît o incarci mai des cu atit mai mult va tine bateria si îi prelungesti viața, succes.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Incarca bateria telefonului cit mai des posibil, evantual cumpăra ti o baterie externă cu care poti si pe strada incarca telefonul, ca folosindu l sau instalînd aplicatii pe el, bateria se descarca rapid, dar avand baterie externă o poti incarca oricind.Nu o incarca mereu pină la 100%, pana la 80 la sută e de ajuns, si incarca o cit mai des posibil.