| anonim_4396 a întrebat:

Atunci cand deschid unele programe (de exemplu Picasa 3) imi apare o eroare Microsoft Visual C++ Runtime Library
"Runtime Error! Program :... R6002 -floating point support not loaded". Doar din ultimul timp, nu stiu de ce.Cum sa rezolv problema? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Mai jos scrie asta ->>>>

METODE DE INLATURARE:

Daca aveti un antivirus bun care detecteaza si poate inlatura Sality atunci folositi-l cu incredere (Clean sau Quarantine). Dar daca protectia dvs. antivirus a fost compromisa atunci puteti urma variantele descrise mai jos:

1. Incercati sa descarcati Kaspersky Virus Removal tool:
http://devbuilds.kaspersky-labs.com/devbuilds/AVPTool/

2. Acum va trebui sa restartati sistemul in Safe Mode (Restartati si dupa ecranul de POST: "Power-on self test" al BIOS-ului apasati F8 si selectati Safe Mode). Este posibil ca optiunea de a boota in Safe Mode sa fie dezactivata de virus. Pentru a o reactiva descarcati unul din fix-urile de mai jos:
SafeBoot-for-Windows-2000-SP4-Professional.reg
SafeBoot-for-Windows-XP-SP2.reg
SafeBoot-for-Windows-XP-SP3.reg
SafeBoot-for-Windows-Vista.reg
SafeBoot-for-Windows-Server-2003.reg
Daca nu puteti boota in Safe Mode atunci rulati Kaspersky Virus Removal tool direct in Windows…

Kaspersky Virus Removal Tool3. In momentul in care Kaspersky Virus Removal tool a fost rulat cu succes, imaginea alaturata va aparea. Va recomand sa scanati absolut tot pentru a avea succes in inlaturarea virusului. Pe parcursul scanarii selectati dezinfectarea fisierelor infectate. Dupa finalizare va recomandam inca o scanare "Just in case".
Timpul mediu de scanare poate varia de la 1 ora pana la 3 ore in functie de propagarea infectiei.
Pentru a grabi procesul de dezinfectare puteti alege din panoul de setari: "Do not prompt for action" si bifati: Disinfect.
ATENTIE! Daca veti selecta si optiunea: "Delete if disinfection fails", este posibil ca fisiere vitale ale sistemului dvs. sa fie sterse in cazul in care dezinfectarea esueaza si sa trebuiasca apoi sa va reinstalati sistemul sau programele afectate.

4. In unele situatii, virusul blocheaza accesul asupra registrilor si a task manager-ului. Pentru a recapata controlul acestora, puteti incerca utilitarul RRT: Remove Restrictions Tool sau urmatoarele utilitare:
Registry Fix si Task Manager FIX. O metoda si mai rapida ar fi salvarea si rularea script-ului propus de Symantec: UnHookExec.inf
RRT - Remove Restrictions Tool Registry FIX Task Manager FIX

5. O alta metoda ar fi folosirea removal tool-ului de la AVG Anti-Virus: Win32/Sality Virus Removal Tool. Descarcati cele 3 fisiere in acelasi director si rulati fisierul: rmsality. exe

DEVIRUSARE USOARA!
.

12 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Curata registrii cu Ccleaner sau Eusing Registry Cleaner si nu mai ai probleme!
Eu as folosii ambele programe pentru a curata registrii.

Eusing Free Registry Cleaner il gasesti aici: http://www.eusing.com/free_registry_cleaner/registry_cleaner.htm

CCleaner aici:
http://www.piriform.com/CCLEANER

Succes! (Thank's @onasis1961 :D )

| BLKZ a răspuns:

In caz ca, curatarea registrilor nu a dat roade, reinstaleaza ultimul NET Framework sau intr-un final, reinstalarea sistemului de operare.

| anonim555344 a răspuns:

Instaleaza windows nou si dubaia da ca arata tot asa ai probleme cu hardiscu trebuie mutat pe o alta partitie e mai naspa

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru neluL):

Salut neluL!
Am urmat pasii tai dar fara rezultat, tot aceeasi problema, am downloadat ambele programe, am curatat registrii dar degeaba. Ce sa fac? sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru neluL):

Acum, daca mai incerc sa scanez tot odata, apare acea eroare si la program. Daca m-ai putea ajuta, macsy_macsy@yahoo.com id meu happy Te rog mult

neluL
| neluL a răspuns (pentru anonim_4396):

Aha! Vezi? asta asteptam! Intra aici si alege una dintre metode ->>> Virus Win32.Sality - metode de dezinfectare - http://blog.atweb.ro/2009/07/27/win32-sality_removal_tools/

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru neluL):

Unde sunt metodele? sad

neluL
| neluL a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu stii sa citesti in linkul care ti l-am dat mai sus?
http://blog.atweb.ro/2009/07/27/win32-sality_removal_tools/

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru neluL):

Pe cuvant daca vad vreo metoda...

Virusul este cunoscut sub urmatoarele denumiri:
W32/Sality (McAfee);
Virus.Win32.Sality.aa (Kaspersky);
W32.Sality.AE (Symantec);
Virus:Win32/Sality.AM (MS OneCare);
PE_SALITY. EM (Trend);

astea?
Ca nu scrie nimic de unde sa downloadez ceva.;/

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru neluL):

La mine scria altceva :O! Serioshappy mersii mult, incerc acum.

neluL
| neluL a răspuns (pentru anonim_4396):

Din cauza virusului nu iti este afisata paginsa cu devirusarea.

| Nicolae_Liviu_1974 a răspuns:

Este simplu, nu trebuie decat sa reinstalezi placa ta video de la zero, nu necesita sa o dezinstalezi, instaleaza peste